Facebook

 


ROZHLEDNA

Informace o rozhledně "Na Skále".


PROVOZNÍ DOBA ROZHLEDNY

OTEVŘENO CELOROČNĚ - Vstupné se neplatí

Rozhledna byla vybudována v roce 2000 na kopci "Na Skále" v nadmořské výšce 672 m. Asi 40 m vysoká stavba jako taková vznikla pro účely přenosu telefonního signálu, ale podmiňujícím požadavkem obce pro schválení stavby bylo, aby sloužila i jako rozhledna. Tak se stalo a vyhlídková plošina je umístěna ve výšce 25,7 m a vede k ní 137 schodů. Namáhavý výstup však stojí zato!
 
Co do velikosti území, které lze odtud vidět, si nezadá s podobnými stavbami na Šumavě. Počínaje výhledem severním směrem můžeme vidět Krušné a Doupovské hory,směrem na západ Český les a Šumavu na jihu Blanský les a Písecké hory, východním směrem část Brd a hřebenem Radče se všemi svými nejvyššími vrcholy. Šťastlivci, kteří byli ve správný čas na správném místě, by se s Vámi mohli podělit i o nebývalé zážitky v souvislosti v pohledu na Alpy, ať již německé nebo rakouské. Ve vnitrozemí se můžeme pokochat pohledem na nepřeberný počet vesnic a městeček, uvidíme i Plzeň a na ladnou, překrásně členěnou a zvlněnou českou krajinu.

Význam rozhleden je nezaměnitelný! Velkou měrou přispívá k poznání krajiny, z výšky uvidíme i místa, která bychom „po zemi“ minuli možná bez povšimnutí, dálky nás nalákají k dalším výletům za jejich poznáním, to samo osobě nás přivádí do jiných prostředí než na jaké jsme si doma zvykli a obohacuje nás o zážitky a zkušenosti, v neposlední řadě i výstup na rozhlednu je i dobrým sportovním počinkem. O to nepochopitelnější je chování některých návštěvníků, kteří z této rozhledny shazují kameny a poškozují přilehlá zařízení. Obec zodpovídá za škody způsobené provozem rozhledny, musí je odstraňovat za nemalé náklady. Přejme si tedy, aby takových návštěvníků nebylo a rozhledna dál sloužila svému účelu.


 

04.01.2011
SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ ROZHLEDNY
Fotografie ze slavnostního otevření rozhledny "Na skále", které se konalo 31. března 2001