Facebook

 


FOTBAL

Z historie fotbalové tradice v Zahrádce.

Razítko SK SPARTA Zahrádka
Mužstvo SK SPARTA Zahrádka na přelomu 30.a 40. let 20. století.
Mužstvo SK SPARTA Zahrádka na přelomu 30.a 40. let 20. století.
Mužstvo SK SPARTA Zahrádka na přelomu 30.a 40. let 20. století.
Mužstvo SK SPARTA Zahrádka na přelomu 30.a 40. let 20. století.
Mužstvo SK SPARTA Zahrádka na přelomu 30.a 40. let 20. století.
Vojtěch Frank čp.31
Václav Šelmát čp.38 a Jaroslav Košan čp.48
Stará zahradecká fotbalová garda. Zprava Václav Šelmát, Josef Komanec, Vratislav Kotěšovec, Jan Chodora, Václav Fleišhans a další.
Stará zahradecká fotbalová garda.
70. léta  Zleva stojí Jiří Holý, Jaromír Skala, Pavel Košan, Milan, Jiří Vižďur a Miloslav Chodora, zleva klečí Slavomír Fiala, Stanislav Bárta, Josef Nový a Zdeněk Chodora.
Fotbalisté z generace 60. let. Kluci Černých čp.44, Václav Rojík a Šelmát.

Začátky spadají do roku 1939, kdy byl založen fotbalový klub MNS a hrál jako neohlášený až do r. 1941. Dne 5. července 1941 vstoupil do Západočeské župy fotbalové (ZŽF) pod jménem SK Sparta Zahrádka. Klub měl 14 hráčů a 12 dorostenců. Předsedou klubu se stal Václav Štrunc, místopředsedy Josef Ježek a František Jirka, jednatelem Václav Šelmát č. 38 ml., náčelníkem Jan Komanec a Václav Černý, pokladníkem František Kotěšovec a Josef Houska. Členové klubu se navzájem oslovovali bratře. Hřiště bylo zřízeno nad hospodou u lesa a nebylo zrovna rovné, v jeho východní části se mírně svažovalo k jihu. Z protokolu z valné hromady datované 15. března 1942 vyplývá, že v uplynulém roce klub sehrál 14 zápasů, z toho 7 mistrovských a 7 přátelských. 4 zápasy vyhrál a 10 prohrál. Kapitán si stěžuje na tvrdou hru soupeřů, kteří docilují výhry za cenu zranění. V uplynulém roce byla zraněna většina mužstva SK Sparta Zahrádka. Za klub hráli především Zahrádečtí: Šelmátové, Frank Vojtěch, Košan Jaroslav, Kotěšovec Vratislav, Košan František, Milota Václav, Komanec Josef, Králík Jaroslav, Chodora Jan, Fleišhans Václav, Chaloupek Václav, Vrbík Václav. Ze Sedliště hráli bratři Vrátníkové, bratři Zahradníkové, Tafat a Holý Vojtěch. Za klub hráli i hráči ze Srb, Čmelín a Plzně.
 
V roce 1943 měl klub 28 hráčů a sehrálo se 29 zápasů, z toho 11 mistrovských, 12 přátelských a 6 turnajových. Nejlepším střelcem byl Jaroslav Košan. V roce 1945 nastal úpadek klubu, potýkal se především s nedostatkem hráčů. Proto v Zahrádce nově založený Svaz české mládeže zahájil jednání o sloučení s klubem SK Sparta Zahrádka. K tomu v červnu 1945 skutečně došlo a SČM přebral veškerý majetek klubu. Nedostatek hráčů dále pokračoval – především odchodem mladých mužů na vojnu, proto na schůzi Svazu české mládeže bylo rozhodnuto ukončit fotbalovou činnost a ze ZŽF vystoupit. Tady končí zápisy o fotbale v Zahrádce. Víme však, že se kopaná později v obci dále hrála, nejsou o tom žádné písemné zprávy a pamětníci už nejsou.
 
Snad z té doby pochází vyprávění o slavném zápasu mezi SK Sparta Zahrádka a Viktorií Plzeň hraném v Plzni. Utkání bylo hráno jako předzápas a plzeňští diváci byli zvědaví na jim neznámý klub. Rozdíly byly patrné hned od počátku. Hrálo se na polovině Zahrádeckých, dostávali jeden gól za druhým. Až svitla naděje, že to přece nebude prohra s nulou. Nejlepší střelec Zahrádeckých Jaroslav Košan dostal na půlící čáře přihrávku a ze všech sil utíkal s míčem na branku soupeře. Obránce Plzeňských však Košana lehce dostihl, míč mu odebral a bylo po naději. Zahrádka prohrála 12 : 0.
 
V sedmdesátých a osmdesátých letech dvacátého století se utvořilo mužstvo, které pokračovalo v tradicích bývalého SK Sparta Zahrádka. Bylo to družstvo turnajové, hrálo se příležitostně mezi okolními vesnicemi v létech 1969-1974. Za mužstvo hráli: Zdeněk Chodora, Miloslav Chodora, Jaromír Skala, Zdeněk Bárta, Slavomír Fiala, Vlastimil Fiala a Pavel Košan. Z jiných vesnic Josef Nový, Miroslav Černý, Zdeněk Tomášek, Ladislav Kužela, Jan Chot, Miroslav Chot a Zdeněk Šefl. Po roce 1974 přešla většina hráčů do nově založeného klubu Sokol Sedliště, který hrál III. třídu. O pár let později již začaly na hřišti v Zahrádce vyrůstat stromy a v roce 2006 bylo hřiště zalesněno.
 
Z publikace Antonína Bárty  Zahrádka z roku 2011