Facebook

 


REPUBLIKA ČÍŽKOV

Informace o Republice Čížkov

16.11.2019
20 LET REPUBLIKY ČÍŽKOV
V sobotu 16. listopadu 2019 oslavila Republika Čížkov kulaté, dvacáté výročí svého vzniku.


13.08.2019
ÚTERNÍCI V REPUBLICE ČÍŽKOV
V úterý 13. srpna 2019 zavítali do Republiky Čížkov turisté z Písku, kteří svoji chodeckou aktivitu provozují výhradně v úterý.


19.01.2019
POCHOD DO MÍŠOVA 2019
V sobotu 19. ledna 2019 pořádala Republika Čížkov tradiční lednový pochod za přáteli do malebné brdské vesničky, do Míšova.


Další UDÁLOSTI RČ >>

 

Že nevíte kde to je a co to je?

No tak tedy, obec Čížkov u Blovic = území Republiky Čížkov, se rozprostírá na jihozápadním okraji Brd v průměrné nadmořské výšce 560 m.n.m, obklopená nádhernou přírodou, na víc umocněnou překrásnými výhledy do širokého okolí. Je odsud pouhý krůček na železnoújezdeckou rozhlednu „Na Skále“, odkud je území Republiky Čížkov jako na dlani.Přesné geografické určení této mini republičky je asi 49°33´15´´severní šířky a 13°35´45´´ východní délky. Rozlohou 7,79 km2, přesně 7 789 598 m2 se v Evropě řadí před Gibraltar (6 km2), Monacké knížectví (2 km2) a Vatikán (1 km2). Je pouze 1317125 x menší než celý evropský kontinent. Je zde 59 čísel popisných, 22 čísel evidenčních a trvale zde žije cca 145 obyvatel. S okolím jsme spojeni v létě sjízdnými cestami autobusovou dopravou, v sobotu, neděli a v zimě většinou pěšky. Návštěva ve kterémkoliv ročním období však stojí za to. Krásu jarní přírody velebí rozkvetlé louky s mnoha dnes již vzácnými a chráněnými květinami, léto a podzim se prezentují nebývalými houbařskými možnostmi a turistickými cíli, zima pak přímo ladovským kouzlem a dosud příliš neobjevenými běžkařskými terény. Každý návštěvník pak může zakončit pobyt ve zdravé přírodě v našem ozdravném hostinci U Českého lva, který je umístěn přímo v úřadu vlády a duševně se posílit v nově zřízeném Fernetáriu. Sounáležitost s přírodou ctí i barvy republikového praporu, modrá, žlutá a zelená a ve státním znaku se vzácně snoubí zdraví nacionalizmus, minulost i přítomnost.

Republika vznikla 13.11.1999, když rok před tím fungovala jako Brdské sáňkařské společenství. 13. listopad je i jejím státním svátkem. Má svého presidenta, vládu včetně ombudsmana, hymnu a cestovní doklady a otevřený daňový systém. To znamená, že je pod veřejnou kontrolou a každý člen vlády je povinen platit týdenní daň 10,-Kč. Vláda vládne systémem dvoukomorového parlamentu. V první komoře zasedá a ve druhé má uloženo žrádlo a pití. O volební program se stará jediná politická strana ODěSa (Občansko děmokratické samoděržaví), která má jediný cíl a to naplnění druhé parlamentní komory.

V zahraniční politice se zaměřujeme na navazování přátelských vztahů s podobnými uskupeními (cca asi 10 celků), jsme integrováni do společného obranného systému MATO jehož strůjcem je Republika Kraví hora Bořetice u Hustopečí. Za tímto účelem máme vycvičenou četu špuntovkových snajprů. V rámci tohoto paktu jsme podepsali smlouvu o neútočení např. s městem Plzeň, Nepomuk, Rokycany atd. Presentujeme se však i na poli sportovním (malá kopaná, olympiáda v netradičních sportech, závody na kolečkových sáních, turistické vycházky), kulturně společenském (MDŽ, Muži za sporákem, setkání rodáků, mariášový turnaj….) a ekologickém, kde jsme se zaměřili hlavně na práci s dětmi, např.  jsme vysadili u všech přístupových cest do Čížkova stromy (lípy, duby, habry), které jsou označené pamětní tabulkou. Ostatně přijeďte se podívat. Kalendář akcí najdete též na těchto stránkách a věřím, že bude vždy včas aktualizován. No a na závěr tři naše hlavní postuláty, za nimiž si stojíme a snažíme se je do posledního důsledku dodržet.

1. Pomalu k práci, rychle ke korytu

Haškova Strana mírného pokroku v mezích zákona by měla mít inspirativní účinky i ve velké politice a tedy nebylo možno jinak, než se v boji s blbou náladou obrátit k tomuto českému velikánovi. Není bez zajímavosti, že jsme dobří přátelé s panem Richardem Haškem i spisovatelem Radko Pytlíkem.

2. Přeměna všech Pražáků do dvou let na vesničany

Dřina spočívající s každodenní agitací. Ale výsledky se dostavují. Všichni pražští chalupáři v Republice Čížkov, a je jich dost, se plně zapojují do činnosti našeho uskupení. Do Prahy odjíždí v gumovkách a pracovním oblečení, v kufrech aut pak odváží seno pro králíky do svých sídelních „králíkáren“ jak v minulosti nazval pan prezident Havel sídlištní bydlení.

3. Výzva vládě v Praze: Děkujeme, nechoďte k nám!

Bez komentáře !

Těšíme se na Vás a Vy na nás nezapomenete!

VLÁDNÍ PAVOUK - kompletní složení a struktura vlády Republiky Čížkov


Cesta ke vzniku Republiky Čížkov

Prvopočátkem bylo příjemné a dlouhé posezení jednoho srpnového večera v r. 1998 v hostinci U Českého Lva v Čížkově. Šenkýř Véna Křelina točil skvělý Gambrinus proložený tu a tam lahodným Fernetem a spřádali jsme různé plány do budoucna. Účinky zmíněného pitiva se pozvolna začaly projevovat. Plány byly odvážnější, diskuse o nich plamenější a tak bylo nasnadě, že se něco stane. A ani to dlouho netrvalo. Václav měl v hostinci krásnou dekoraci, k níž patřily pod stropem zavěšeny dvoje sáně – rohačky. Koho napadlo, že se sáně sundají a učiní se první letní sáňkyjáda po žehlicím prkně z hospodských stolů, to je již neprokazatelné, ale k realizaci došlo. Nemohlo to dopadnout jinak, než to dopadlo. Stavba sjezdovky se zřítila i se sáňkaři na zem, zaplať pánbůh bez zranění, ale prvosjezd byl učiněn. Po úklidu zbořeniště a usazení zmožených jezdců zpět za stoly došlo k historickému okamžiku. Ustanovilo se Brdské sáňkařské společenství s tím, že se uskuteční prvosjezd kopce v Čížkově, tedy od Trojice před hostinec U Českého lva, na jakémkoliv druhu sání opatřenými koly .Trasa dlouhá cca 720 m se dvěma ostrými zatáčkami a převýšení 55m, tedy pěkný sešup! K akci došlo až o Dušičkách a vzhledem k tomu, že trasa vedla kolem hřbitova (jak symbolické) a kostela měla akce dost, z míry řádně vyvedených, diváků. Na trasu se vydalo za plného provozu po komunikaci III.třídy asi šest vehiklů, jejichž podstatou byly sáně. Vše se obešlo bez nehod i zranění a tradice byla založena. Následující rok, tedy 1999 byl vyhlášen první ročník sjezdu čížkovského kopce a to památného data 13.listopadu. Počet „strojů“ schopných i méně schopných sjet zkrácenou trasu stoupl asi na 12 a byla to přepestrá směska. Ale to můžete najít v naší fotodokumentaci na jiném místě. Důležitým okamžikem bylo to, že přítomný novinář se zeptal, co budeme dělat s dnes již památným výrokem pana prezidenta Václava Havla, že v Česku panuje blbá nálada. Tiskový mluvčí Franta Lepší „Dobrota“ prohlásil: „Tak do těch novin napište, že my si zakládáme svoji republiku, tedy Republiku Čížkov, a blbej náladě vyhlašujeme boj! „ No a bylo to ! Já jsem se okamžitě prohlásil samozvoleným prezidentem bez možnosti odvolání a začala se tvořit vláda. Sice tím byl ukončen jepičí život Brdského sáňkařského společenství, ale zrodila se vyšší kvalita - Republika Čížkov. 13.listopad byl schválen jako stání svátek a směr byl nastolen ! Dnes , po 13 letech již víme, že směr je dobrý , leč cíl ještě vzdálený.

 


Ing.Zdeněk Tomášek
President Republiky Čížkov