Facebook

 


ÚSPĚCH NA SVĚTOVÉ VÝSTAVĚ JEZEVČÍKŮ

Fenka "Olly od Strážné skály" manželů Košanových ze Zahrádky uspěla 19.června 2011 na světové výstavě jezevčíků WUT v Praze.


Na světové výstavě jezevčíků WUT, která se konala ve dnech 18. a 19. června v Praze, zaznamenali manželé Košanovi ze Zahrádky velký chovatelský úspěch. Přivezli si krásné ocenění a zhodnocení své více jak 30-leté práce se psy. Mezi zástupci mnoha zemí získala jejich fena "Olly od Strážné skály" světová vítězka tituly :

  • nejkrásnější mladá fena - CAJC
  • junior vítěz plemene - J/BOB
  • 3. místo - nejkrásnější mladá fena výstavy

Gratulujeme!!!                                                                                                                                                                odkaz: www.odstrazneskaly.cz
 

Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011
Světová výstava jezevčíků 19.6.2011

HISTORIE CHOVU JEZEVČÍKŮ V ČR

Ještě ve 30. letech 20. století byl u nás jezevčík vzácností, i když mezi myslivci se těšil výborné pověsti. Klub pěstitelů jezevčíků vznikl roku 1937 vyčleněním plemene z Klubu norníků. Počty zápisů štěňat v plemenné knize v prvních letech nepřesáhly stovku - dnes je zapisováno každoročně kolem dvou tisíc jedinců.

První předsedkyní a poradkyní chovu byla hraběnka Pavla Kinská, jejíž chovatelská stanice „Stradina“ byla velmi známá a dodnes se její odchovy objevují v předcích našich psů. Významnou osobností byla další žena, paní Ludmila Laufbergerová, která, ve snaze zobjektivnit posouzení exteriéru, vypracovala „Biometriku jezevčíků“ - zaměřila se na 5 hlavních znaků - délku mordy, délku hlavy, obvod hrudi, hmotnost a délku těla. O své práci přednášela na kongresu FCI při konání Světové výstavy v Brně roku 1965.

Zpočátku byl jezevčík v myslivosti využíván jen sporadicky. Statistiky z roku 1954 uvádějí, že zkoušky složilo pouze 17 jezevčíků (z toho 15 norování). Od roku 1960 však začal počet jezevčíků na zkouškách rapidně stoupat, v roce 1960 se zúčastnilo zkoušek 67% jezevčíků ze štěňat narozených v předchozím roce, v roce 1961 83,5% z narozených v roce 1960 a v roce 1962 88,2% z narozených v roce 1961. V současnosti je procento opět nižší, neboť jezevčík je také oblíbeným společníkem nemyslivců.

Klub chovatelů jezevčíků sdružoval chovatele jezevčíků v Československu až do počátku devadesátých let. Po rozdělení obou republik vznikly také dva samostatné kluby – Klub chovatelů jezevčíků ČR a Slovenský klub chovateľov jazvečíkov. Oba kluby spolu nadále těsně spolupracují, ať již jde o výměnu chovatelského materiálu nebo společné posuzování českých a slovenských rozhodčích na klubových akcích, oba jsou členy Welt Union Teckel. V současné době je do plemenné knihy zapisováno přes 2000 jezevčíků ročně. Počet chovných psů u nás v posledních letech výrazně stoupl, přestože je nutné splnit pracovní (povrchová zkouška s limitní známkou z hlasitosti na stopě min. 3 + norování pro standardní jezevčíky a jakákoliv zkouška pro malé rázy) a exteriérové (ocenění min. velmi dobrý na výstavě a bonitace) podmínky jak pro psy, tak pro feny. V současné době je tedy registrováno cca 550 chovných psů všech rázů a dvojnásobný počet fen.

Nejvíce štěňat se rodí na jaře, v období duben – květen. Nejrozšířenější jsou drsnosrstí standardní, kteří představují plnou polovinu chovné základny plemene. Zbytek zapsaných štěňat se zhruba stejnou měrou dělí mezi ostatní rázy, nejméně je miniaturních hladkosrstých. V posledních letech, jak se jezevčík stěhuje z hájoven do měst a plní i úlohu společníka, se zvyšuje základna miniaturních rázů.

Chov jezevčíků v ČR se za posledních 15 let velmi zlepšil, hlavně díky možnosti vycestovat do zahraničí - nejen za krytím, ale také na výstavy a pracovní soutěže. Naši chovatelé tak mají možnost srovnávat a rozhodně si nevedou špatně. Ze světových výstav si zpočátku nejvíce vozili tituly dlouhosrstí miniaturní jezevčíci, v posledních letech bodují i hladkosrstí a dlouhosrstí standardní a ostatní malé rázy. Historickým úspěchem skončila letošní výstava Cruft’s, kde dva drsnosrstí trpasličí jezevčíci z chovatelské stanice Vitoraz dokázali zvítězit ve svých třídách. Ani pracovní klání samozřejmě majitelé nevynechávají např. Bendy Terry Hlavinout vyhrál Evropský pohár FCI 2001, Endy ze Slušovické doliny a Ryta z Kochánecké Černavy v roce 2008, resp. 2009 Speciální barvářskou soutěž WUT.

Klub chovatelů jezevčíků ČR pořádá každoročně jednu speciální a dvě klubové výstavy. Pro pracovní jezevčíky se konají 2 národní a 3 mezinárodní soutěže: Klubová barvářská soutěž (CACT) a Pohár Středočeské pobočky (CACT), Speciální barvářská soutěž – (CACIT) , Klubová honičská soutěž (CACIT) a Memoriál Rudolfa Kristla - všestranná soutěž se zadáváním (CACIT). Do roku 1992 se konaly i mezinárodní soutěže v norování, později byly zákonem zakázány. Jezevčíci jsou oblíbení u myslivců a výborně se osvědčují v praxi – především na naháňkách na černou zvěř a dohledávkách a dosledech. Použití při norování je limitováno nedostatečnou možností nácviku, přesto je mnoho jezevčíků k lovu lišek v přírodních norách stále využíváno.

 zdroj: http://www.wut2011.com/cz/index.php

 

Autor fotografií: Jitka Košanová

Publikováno: 19.06.2011

Aktualizováno: 22.05.2019