Facebook

 


PANÍ BEROUŠKOVÁ SLAVÍ 90

Ve středu 19.2.2014 byli kronikář obce pan Václav Černý a starosta zahrádeckého SDH Jiří Šelmát poblahopřát paní Heleně Berouškové k jejímu významnému životnímu jubileu.

Helena Beroušková oslavila 90. narozeniny
Helena Beroušková oslavila 90. narozeniny
Helena Beroušková oslavila 90. narozeniny
Helena Beroušková oslavila 90. narozeniny
Helena Beroušková oslavila 90. narozeniny
Helena Beroušková oslavila 90. narozeniny

Dne 20. února 2014 se dožila kulatého životního výročí 90. let dlouholetá občanka obce Zahrádka paní Helena Beroušková. Při této příležitosti navštívili oslavenkyni zástupci obce a sice Václav Černý, kronikář obce s dárkovým balíčkem od OÚ Čížkov a starosta SDH Zahrádka Jiří Šelmát ml. s kytičkou. Návštěva se uskutečnila v bytě dcery Heleny Beránkové v Plzni, kde v současné době oslavenkyně přechodně pobývá.

Je potřeba připomenout, že je to během krátké doby druhá občanka obce, která se tohoto krásného věku dožívá (v listopadu r. 2013 to byla Zdeňka Šelmátová z čp. 30) a v obou případech je třeba zdůraznit, že obě přes tento vysoký věk jsou relativně v dobrém zdravotním i psychickém stavu, který je třeba obdivovat.

A tak jak to při těchto příležitostech bývá, hlavně se vzpomínalo na doby dávné a u paní Berouškové to bylo zvlášť zajímavé, neboť je rodačkou ze Slovenska. Nejvíce nás zajímalo, kdy a jak se vlastně do Zahrádky přistěhovala.

Bylo to v roce 1945, kdy přijela do Čížkova za strýčkem k Matasům. Osud tomu chtěl, že Josef Beroušek, občan ze sousední Zahrádky, se nějakým záhadným způsobem to dozvěděl a aniž prý slečnu Helenu viděl, prohlásil, že ta je ta pravá, kterou musí mít. Je nutno zdůraznit, že skutečně se jednalo o krásnou slovenskou ženu, kterou obdivovali i jiní mužové z dalekého okolí. A tak se stalo, že paní Helena se časem provdala za Josefa Berouška.

Helena Beroušková rozená Križanová se narodila 20.2.1924 v obci Kovarce u Topolčan na Slovensku jako nejstarší dcera z osmi dětí. Tak jak vzpomíná, když před těmi 69 lety přijela do tohoto kraje, okouzlila ji ta překrásná příroda a byla přesvědčená, že zde zůstane natrvalo. Přestože vzpomíná na kruté začátky, kdy asi rok sloužila na statku u Jirků Dolejších, pak jako většina rodin v obci začali soukromě hospodařit a v padesátých létech vstoupili do místního JZD. Tam zastávala různé práce jak v rostlinné, tak i v živočišné výrobě jako krmička prasat. Nám pamětníkům se nejvíce zapsala do paměti tím, že jako jediná žena jezdila v místním JZD s traktorem a jak s hrdostí podotýká - neměla řidičák, který si dodělala až následně, což jí JZD umožnilo. Dovedla zastat i takovou práci.

A když zavzpomínala na některé křivdy, kterých se ze strany některých představitelů JZD dočkala a při výchově svých třech dcer (Jany, Heleny a Anny) to určitě neměla lehké, cítí se spokojená, přestože s přibývajícím věkem přichází nějaké zdravotní potíže. Při dotazu, zda se jí nestýskalo po sourozencích a Slovensku vůbec, připomněla, že dříve navštěvovala místa jejího rodiště vzdálené 890 km, což se dalo autem zvládnou za 14 hodin. Snad jen ještě jedna informace nás zarazila a sice, že babička (pochopil jsem maminka oslavenkyně) se dožila 99 let.

A tak jsme se asi po třech hodinách hezkého povídání rozloučili s přáním všeho nejlepšího a pevného zdraví s tím, že za 10 let se sejdeme při oslavě 100. výročí narozenin.

Zapsal: Václav Černý, v Plzni 24.2.2014


U příležitosti jubilea paní Berouškové uvádíme i úryvek z jejího vlastního životního vyprávění, které s ní v létě 2004 natočil Dušan Skala.