VYCHÁZKA DO BRDSKÝCH LESŮ
Pojďte společně se starostou Zdeňkem Tomáškem na procházku do brdských přírodních rezervací u Chynína.
Vážení, zveme Vás na již druhou fototuristickou vycházku naší přírodou. Po jarní procházce po čížkovských loukách zavítáme tentokrát do přírodních rezervací Fajmanovy skály a Klenky a dále pak do přírodní rezervace Chynínské buky. Obě lokality se rozkládají na katastrální území Chynín a tak můžeme být právem natěšeni, že je to na území naší obce.
K oběma lokalitám se dostanete pohodlně pěšky nebo na kole. Zvolíme-li si jako nástupní místo Chynín, potom hned po vstupu do lesa za chynínskou fořtovnou zabočíme vlevo po červené turistické značce a po lesní asfaltové silničce po několika zatáčkách přijdeme na křižovatku, kde červená trasa zahýbá vlevo, ale my se vydáme přímým směrem. Posléze mineme vlevo stavbu Chynínského domku a pochvíli odbočíme stále po asfaltce vlevo a po cestě do kopce přijdeme až k označníku rezervace Fajmanovi skály a Klenky.
FAJMANOVY SKÁLY A KLENKY
Přírodní rezervace byla vyhlášena v roce 1955 o rozloze 29,52 ha. Leží v hřebenové části buližníkové skály v nadm. výšce 762 m a na přilehlých svazích s kamenným mořem, chránící dříve typický brdský porost jedlových bučin a zbytek reliktního boru s dubem na balvanité suti kamenného moře. Dnes jsou vrcholové porosty velmi prořídlé. O to však více se naskýtají překrásné výhledy severním a severozápadním směrem, např. na Železný Újezd, Nové Mitrovice a Plzeň. Vydejme se tedy na foto procházku po této lokalitě fotografiemi Mgr Dušana Skaly.
CHYNÍNSKÉ BUKY
Bučina uprostřed smrkových lesů 4 km východně od obce Nové Mitrovice, na jihovýchodním okraji vrcholové plošiny Nad Maráskem (800,5 m n. m.) v Třemšínské vrchovině, jejíž výměra je 13,92 ha. Na pomezí bývalých rožmitálských a spálenopoříčských lesů narazíme na lokalitu původního souvislého bukového lesa složeného opravdu ze statných jedinců. Jsme v Chynínských bucích, v řízené rezervaci rozkládající se na 14 hektarech. Území je chráněno již od roku 1933 a dočteme se o něm jako o starém bukovém pralese s bohatším podrostem lýkovce jedovatého, mařinky vonné, vraního oka, konvalinky vonné, kyčelnice devítilisté a cibulkonosné a samorostlíku klasnatého. Mezi množstvím mohutných buků (jedinci s 331 a 345 cm v obvodu [2009]) se stářím odhadovaným na 250 let údajně hnízdí čas od času i čáp černý.
Autor fotografií: Dušan Skala
Publikováno: 18.10.2011
Aktualizováno: 22.05.2019