Facebook

 


ZAMYŠLENÍ U ROZHLEDNY

Železnoújezdecká rozhledna je jedním z nejnavštěvovanějších míst naší obce. Cesta k ní není umetená pěšinka, ale ze všech světových stran vydatná túra.


Železnoújezdecká rozhledna je jedním z nejnavštěvovanějších míst naší obce. Cesta k ní není umetená pěšinka, ale ze všech světových stran vydatná túra jak pro pěší tak i cykloturisty. A to Vás čeká ještě více než 100 schodů, abyste vystoupali na ochoz rozhledny a mohli jste se pokochat široko dalekými výhledy do kraje. Není pak divu, že si návštěvníci rádi odpočinou a osvěží se v areálu rozhledny, kde jsou na několika místech rozmístěny lavice a stoly.

Ne však pro všechny „také návštěvníky“. V minulosti již 2x byly v tomto areálu lavice a stoly odcizeny a nejednou byly poškozeny střechy kiosku a staveb pro uložení přenosového zařízení telefonního signálu. Naposledy večer  v pátek, kdy mělo být viditelné zatmění Měsíce, se vydala parta mladých na túru, jestli pěší, nebo motorizovanou, to nevím, ale určitě namáhavou, protože trasa ze sousední vesnice (N.M.) je jedna s nejvyšším převýšením v okolí. Jistě v pohodě, jak to již mezi mladými chodí, došli až na rozhlednu, kde se usadili a vesele se bavili. Myslím si, že tak to má být, a kdy jindy než o prázdninách. A jak síla přírody velí, je třeba, aby kluci něčím zaujali děvčata. Což takhle prokázat sílu na lavičce, která je zhotovena ze staré žulové kuny?! Tak tedy, hej rup!, lavice je nadzvednuta a podkladní kameny vytaženy stranou. Ty se pak nádherně hodí, v tomto silovém dvojboji, i k přenesení a k založení za kola zaparkovaného vozidla. Hotovo, uděláno, ještě dopít a hajdy na zpáteční cestu. Tu noc však nebyla tato parta na rozhledně sama. Celé dění vysledovali návštěvníci, kteří byli na rozhledně právě kvůli zatmění Měsíce. No, to se jim zrovna kvůli zatažené obloze nezdařilo, za to byli svědky popsané prázdninové epizody. Dalo by se říci, že vlastně o nic nejde, škodu není třeba vyčíslovat, vše zůstalo na místě, jen v nefunkční podobě.

A tak využívám této události k úvaze, zda by se  dotčení páni kluci z nedaleké vesnice vydali na rozhlednu ještě jednou a celou zpackanou událost napravili? Možná , ale to nedovedu odhadnout, by zabodovali i u přítomných děvčat. O dobrých sousedských vztazích mezi našimi vesnicemi, již nemluvě.

Rozhledna Na skále je dominantou stejno jmenného kopce na Železným Újezdem v nadmořské výšce 673 m n.m.
Již na přístupové cestě najdete uklizené místo k odpočinku.
Dozvíte se informace o přírodě i o CHKO Brdy
Kiosek na rozhledně
Další odpočinkové místo na rozhledně.
Pícka na rozhledně a Ivo „Keňoch“ Nebřenský
V pozadí „upravená“ lavička po noční návštěvě bez podkladních kamenů.
Podkladové kameny byly poněkud odejity.
Ptačí napajedlo za kioskem
Detail ptačího  napajedla za kioskem

Obec Čížkov každoročně využívá možnosti úřadu práce a v rámci veřejně prospěšných prací zaměstnává při provozu rozhledny dva uchazeče o práci z evidence Úřadu práce. Ti mají za úkol zabezpečovat prodej vstupenek, pohlednic a turistických známek a propagačních předmětů. Další částí jejich povinností je úklid a péče o okolí rozhledny a péče o obecní zeleň. Že to v praxi funguje, ukazuje i malá nabídka fotografií z rozhledny. Jsem rád, že pánové Standa Levý a Ivo  „Keňoch“ Nebřenský  tyto úkoly plní a přidávají i něco na víc. Tak ať se Vám, návštěvníkům rozhledny Na skále, u nás líbí, přejeme Vám ničím nerušené rozhledy po kraji, a potěšením nám bude, když se k nám zase příště vrátíte. Starosta obce Čížkov.

Pro www.obec-cizkov.cz
Ing. Zdeněk Tomášek, starosta obce Čížkov a Novomitrovický rodák

Autor fotografií: Ing. Zdeněk Tomášek

Publikováno: 03.08.2018

Aktualizováno: 22.05.2019