URBÁŘ SPÁLENOPOŘÍSKÉHO PANSTVÍ SLAVÍ 450. VÝROČÍ

Nejstarší dochovaný urbář na území Nepomucka slaví letos 450 let, zahrnuje obce Chynín, Borovno a Železný Újezd.

Urbáře vznikaly z iniciativy majitelů panství a statků pro evidenci platů a dávek, které jim plynuly z poddanských usedlostí. Povinnosti poddaných tvořily buď peněžní platy, naturální dávky nebo robota. Jednotlivé druhy se mohly navzájem doplňovat. Patrně nejstarší dochovaný urbář území Mikroregionu Nepomucko slaví v letošním roce 450 let od svého vzniku. Založen byl na území Spálenopoříčského panství v roce 1565 a zahrnuje obce Chynín-Borovno-Železný Újezd.

Dnes je uložen ve Státním oblastním archivu, pracoviště Klášter u Nepomuka, pod inventárním číslem 589. Zároveň je nejstarší dochovanou listinou Spálenopoříčského panství uloženou v této instituci. Přinášíme z něj na ukázku jednu stranu.

Pro www.obec-cizkov.cz
Pavel Motejzík