Facebook

 


Přešín 2017

Kronika obce Přešín roku 2017 - Zapsala Libuše Bulínová.


Počasí

Do roku 2017 jsme 1.ledna vstoupili se sluncem, byl krásný slunečný den. 3.1. začal padat sníh, do 5.1. ho napadlo nejméně 20 cm. Sníh už nenapadl nejméně 3 roky, tak nás všechny potěšil. Začalo mrznout, 6.1. jsme naměřili – 10, 7.1. dokonce – 15 stupňů C, na Šumavě na Rokytské slati bylo – 34,6. Celý leden byl velice studený, teploty se pohybovaly stále pod nulou, od – 2 do -12 stupňů C. Sníh ještě připadl, celkem napadlo asi 30 cm. Prožívali jsme nádherné slunečné dny, tedy tady v Přešíně. V Praze a v Plzni byla  většinu měsíce inverze, v Praze dokonce tak velká, že MHD byla zadarmo. Měsíc leden prostě dělal čest svému jménu, všude byl led, sníh a mrzlo.

Únor byl trochu teplejší, v noci mrzlo, přes den vystupovaly teploty mírně nad nulu. 15.2. jsme pili kafe na terase, bylo 11 stupňů ve stínu, na slunci se dalo opalovat. 18.2. dokonce pršelo a sníh začal roztávat. Také díky tomu, že slunce už má větší sílu.

Březen byl poměrně chladný měsíc. Ráno kolem nuly, přes den do deseti stupňů. Ze soboty 25.3. na neděli 26.3. jsme si posunuli hodiny  o 1 hodinu dopředu, začal platit letní čas.  Oba tyto dny bylo nádherně, slunečno, sice jen 10 stupňů, ale jasno a slunce už silně hřálo. 27.března jsme naměřili 18, 31. dokonce 21, stejně tak i 1.4. u nás bylo 21 stupňů, v Plzni ale už 23,7. První letní den /podle teploty/ byl letos 2. duben 25,2.

10. dubna jsme měli 2. letní den, na polovině stanic padaly rekordy. Plzeň měla 25, Kopisty dokonce 26 stupňů C. A tím zatím léto skončilo. Těšili jsme se na Velikonoce, letos byl podruhé Velký pátek jako svátek a tedy volno, ale počasí nám nepřálo. Od 14. do 17.4. byla zima, pršelo,  padal déšť se sněhem a pak sníh. Ráno 2 – 3 stupně, přes den kolem 8. Další dny se počasí ještě zhoršilo, od 18. do 23. 4. padal  denně sníh, ráno bylo kolem 2 stupňů, 23. jsme u nás naměřili -3, na Šumavě bylo  -20 stupňů C. Slabé ranní mrazíky pokračovaly až do konce dubna. Na rozkvetlé třešně, tulipány a broskve se sypal přes den sníh. 26.4. zůstal sníh na stromech a trávě celý den. Byl to smutný pohled, jak tulipány klopily hlavičky. Až do konce dubna pokračoval stejný ráz počasí. Chladno, mokro, všude teče plno vody,  zima, pocitová teplota ještě trochu nižší, než ukazuje teploměr. Nosíme čepice a zimní bundy. 30.dubna se obloha vyjasnila a objevilo se slunce. Pocit tepla ochlazoval jen studený vítr.

1. květen přinesl sluneční svit. Přes den stoupla teplota na 16. Odpolední kávu jsem podávala na terase a bylo to moc příjemné posezení. V dalších dnech se ochladilo a každý den pršelo, někdy celý den lilo. Po lukách i zahradách tekly potoky vody a tvořily malé rybníčky. Než odtekly, napršely další. Rána jsou chladná, až mrazivá, odpoledne kolem 8 stupňů.  6.5.jsme zažili větrný slunečný den, ale hned nazítří se počasí vrátilo k normálu, leje a leje. 14. května už bylo tepleji – 22, ale přišla bouřka a padaly kroupy, stejně jako 15. a 16.5..5  15.5. před 20 roky naměřili v Plzni 31 stupňů. 19.5. jsme zažili 6. letní den letošního roku.Teplota stoupala 22, 23, a 29.5. byl první tropický den roku 2017. V Přešíně bylo 30, v Průhonicích 33,7. Od té doby začalo léto s letními teplotami kolem 30.

V červnu vysoké teploty pokračovaly, 9.6. jsme měli už 5. tropický den. Sucho, sucho, sucho a vedra, denně kolem 30 stupňů. 20. června byl nejdelší den letošního roku, Slunce zapadalo ve 21.13. Teploty trhají rekordy, 31, 32, 33 stupňů. 28.6. stále marně čekáme na déšť. Teploty kolísají mezi 25 a 30.

Celý červenec jsme prožívali horké letní dny a letní noci. Pršelo jen velmi málo a často se stávalo, že pršelo všude kolem, ale v Přešíně ani nekáplo. 15. a 16.7. nás překvapily chladné noci, ale v dalších dnech se počasí zase vrátilo k létu.

1.srpna jsme prožili další tropický den, teplota stoupla na 33 °C a po horkém dni přišla i tropická noc. Léto pokračovalo i celý srpen. Marně jsme čekali na déšť. Malinko sprchlo jen 18.srpna, ale to ani nezalilo zahradu. Musíme zalévat každý den a vody ve studnách ubývá. 20.8. byl další tropický den, ale rekord z roku 2012, kdy v Dobřichovicích naměřili 40,4 C, překonaný nebyl. 29.8. jsme se zase mohli v tropickém počasí vykoupat. 30.8. teplota vystoupala na 29 C. Ještě se dobře usuší otavy. A pak přišel dlouho očekávaný déšť. 31.8. v 17.45 začalo pršet. Déšť se změnil v liják!

Letos bylo v Česku 10 tropických dní, v letech 1961 – 2000 býval tak 1 tropický den za rok.

1.září k naší velké radosti celé propršelo. Déšť trošku zmírnil sucho, které nás celé léto trápí. Ochladilo se. Občas prší, ranní teploty se pohybují kolem 7 – 10 stupni, odpoledne kolem 15 stupňů. 12.9. se ochladilo, kvečeru bylo 10 stupňů a padaly kroupy. Sucho pokračuje, déšť se nám vyhýbá. Konec měsíce přinesl nádherné sluneční dny, listí se začalo barvit do krásných odstínů žluté, červené a hnědé. Od 27. září až do neděle 1. října bylo krásně, denní teploty šplhaly ke 20 stupňům. A najednou začaly růst houby. „U obrázku“ parkovalo 5 aut. Přijelo šesté auto a v něm dvě starší dámy, bylo už k polednímu. Vydaly po cestě a našly víc než čtyřicet hřibů. Prostě houby rostou.

3. října po měsíci prší, leje, radujeme se  z toho a doufáme, že stoupne voda ve studnách. 5.10. začal foukat velký vítr. Shodil nám z okna truhlík s kytkami, tak byl silný. V polovině měsíce nás mile překvapilo nečekané „babí léto“. Od 14. do 22. října jsme prožívali překrásné slunečné dny. Přes den bylo kolem 20 stupňů, 17. října dokonce 23. Listí na stromech se zase, jako každý rok, zbarvilo do žluté, červené a různých odstínů hnědé. Bylo takové teplo, že jsme chodili v tričku, kraťasech a zase vytáhli na terasu stolek, který už byl uklizený na zimu. Je pravda, že některé dny byla v Přešíně lehká ranní mlha. Jindy bylo jasno od samého rána. Ale mlhy často byly v celých Čechách kromě hor a naší vesnice. V úterý 17. října volala sousedka z Plzně, že by přijeli, jak je u nás? Nádherně!!! Vyjeli, až do Louňové byla velká mlha a oni si mysleli, že si z nich dělám legraci. A pak to přišlo – v Přešíně si užívali slunce celý den. Přepršky a pravé podzimní počasí provázely další říjnové dny. 28.10. foukal silný vítr, který porážel stromy a sloupy el. vedení. Celý den nešel el. proud, zapnuli to až v noci. V noci padal sníh.

Listopad začal příjemnými teplotami kolem 10 stupňů. 12. listopadu kvečeru začal padat déšť se sněhem a přes noc napadl mokrý sníh. 14.11. přinesl můj muž z lesa krásného hříbka, který výtečně chutnal. 17.11. jsme šli  na Marásek /801 m.n.m./ a tam už ležela vrstvička sněhu. Byla mlha a lezavá zima kolem 3 stupňů. Sníh už padá častěji/ 19.,20./ ale obvykle hned ten den taje. Napadl i dneska /27.11./ a slabý poprašek na střechách zůstává.

Teploty v prosinci padaly pod nulu, -2, -1, -3, takové teploty jsme naměřili na začátku prosince. 10. prosince bylo -6 a padal sníh. Brzy roztál, protože teploty vystoupaly k nule. Bylo to jako na houpačce – nahoru a dolů. 17. prosince napadl sníh, celé dopoledne se chumelilo. Přes noc na 18. bylo dokonce -8,  a napadlo asi 15 cm sněhu. Ani ten ale nevydržel. Vánoce byly letos zase bez sněhu, jako poslední čtyři roky. 27. prosince bylo jako na jaře, ve 14 hod. začal foukat silný vítr. Přes noc bylo bílo a sníh padal i celý čtvrtek 28.12. Když jsme jeli do Nechánic, chvílemi nebylo vůbec znát kde končí cesta a začíná pole, všechno bylo zafoukané a zahalené mlhou. V Poříčí pršelo. Celkem napadlo mezi 15 a 20 cm sněhu. Postavili jsme sněhuláky, vozili se na saních, někteří na běžkách. Ráno 31.12. bylo po sněhu a ze sněhuláků zbyla jen mrkev a koště.

 

CO SE DĚJE U NÁS V OBCI

30. 4. stavěli hasiči za pomoci dobrovolníků na Koupališti Májku. Povedla se, krásná, ozdobená barevnými fáborky, štíhlá, vysoká asi 23 metrů. Dobrou náladu a pohodu pomohlo vytvořit i počasí. Po mnoha deštivých, studených a mokrých dnech se objevilo slunce a bylo jasno. Náladu nemohl zkazit ani studený vítr. Pod májkou u ohně se sešla různorodá společnost. Největší radost ze společenství měly asi děti, které si hrály. To, že fouká, jim vůbec nevadilo.  My starší jsme se třásli zimou a hledali teplo u ohně, ale děti si svlékaly bundy, aby se mohly snáze proběhnout. Pekli jsme si buřty. V klubovně se čepovalo pivo a někteří dávali přednost horkým nápojům. 

7. 5. v neděli se jezdila Podbrdská rallye legend. Letos už pošesté. Počasí účastníkům nepřálo, už od rána hustě pršelo. Z letošní rallye mám také osobní zážitky, šla jsem se s vnukem podívat na rychlostní zkoušku do zatáčky „k Augsbergrom“. Auta jezdila od Sedliště, a tady se točila k Čížkovu. Zkouška začala ve 14 hodin, auta jezdila asi v minutových intervalech. Viděli jsme asi 10 vozů, a pak vyhnala průtrž mračen většinu diváků, tedy i nás. Domů jsme došli úplně promáčení.

27. 5. v 10 hodin dopoledne se pokládal věnec k pomníku padlých v 1. světové válce. Slavnosti a proslovu pana místostarosty přihlíželo v Přešíně asi 30 občanů naší vesnice včetně dětí. Jako stráž stáli u pomníku přešínští hasiči a muži v historických vojenských a sokolských uniformách. Celá akce měla být zakončena slavnostním výstřelem, ale u nás výstřel nevyšel. Postupně byly během dne kladeny věnce k pomníkům padlých ve všech vesnicích naší obce, kromě Čížkova. Tam se kladly věnce až 3.6.

27. 5. od 22 hodin probíhalo na koupališti Noční hasičské cvičení. Počasí účastníkům přálo, bylo teplo a jasno. 

3. 6. se v Čížkové pokládaly věnce, sloužila mše, světily hasičské prapory, pronášely proslovy. To všechno na počest těch, kteří padli v 1. světové válce. /Vše je zdokumentováno na stránkách obce Čížkov/

10. 6. se u nás  v Přešíně u Koupaliště  konalo  Okrskové hasičské cvičení. Postup vybojovali hasiči z Čečovic, přešínští hasiči  se umístili na 5. místě. Celkem soutěžilo 8 družstev.

25. 6. ZD prodalo kravín, který už byl léta prázdný bez krav a rychle chátral.

29. 7. pořádal pan Jan Velík v Čížkově 0včácké slavnosti. V jeho ovčíně na kopci u lesa směrem k Radošicům se sešli ovčáci, mistři střihači, mistři kosy a návštěvníci. Všichni prožili krásné chvilky za nádherného počasí. Střihači, někteří mistři republiky, předváděli své umění za velkého zájmu všech přihlížejících. Ostříhání ovce trvalo od jedné do několika minut! Se zvědavostí jsme pozorovali i mistry kosy. Sekali vyměřený pruh trávy současně a šlo jim to rychle od ruky. Když člověk pohlédl na louky kolem a připomněl si, že dřív se sekalo kosou všechno, musel obdivovat sílu a vytrvalost našich dědečků a babiček.

31. 7. až 4. 8. postavili řemeslníci na pozemku pana Jakubíka nový dům. Skutečně za těch pár dní postavili montovaný domek i se střechou a taškami.

19. 8. se konal v Železném Újezdě Železný sekáč. Odvážní muži a dvě odvážné ženy zkoušeli své umění v sečení louky kosou.

20. a 21. 10. proběhly volby do Poslanecké sněmovny ČR.

V Přešíně přišlo volit 48 občanů. Celkem je u nás 61 voličů. Volební účast v Přešíně byla nejvyšší v celé obci Čížkov, 78,7 % .  Nejvíce hlasů získalo Hnutí ANO – 13 hlasů, Svoboda a přímá demokracie T. Okamury dostala 8 hlasů, ČSSD volilo 7 osob, TOP 09 měla 5 hlasů. V celé obci Čížkov zvítězilo Hnutí ANO 2011 /103 hlasů/, SPD T. Okamury /40/, ODS /34/, ČSSD /31/. V celé ČR bylo vítězem voleb Hnutí ANO 2011 /skoro 30 procent/, následovali ODS, Piráti, SPD.

28. 10. Přešínská vařečka. Letos bylo téma sýry. 12 kuchařek přineslo své pochoutky. Odborná porota vyhodnotila jako vítězku paní Pavlu Andrlovou /Kybicovou/.

11. 11. Lampiónový průvod prošel celou vesnicí a skončil posezením v Klubu u Jeřábků.

2. 12. Rozsvícení vánočního stromu u rybníčka bylo podbarveno vánočními koledami a svařeným vínem. Přišlo kolem 30 lidí mnozí se pak odešli zahřát do Klubu u Věrky.

31. 12.  Silvestrovský pochod do Železného Újezda Počasí nám přálo, a to, že foukal vítr, nám vůbec nevadilo. U Klubu se nás sešlo kolem 40, dospělí i děti, šli s námi dokonce i 4 pejskové. Později, když se k nám přidali ještě další, nás bylo přes 50 účastníků. Cestou byla možnost si popovídat i s těmi, se kterými se nevidíme každý den. U rozhledny se k nám přidaly ještě mamky s dětmi, které sem dojely autem, protože malé děti by celou cestu neušly. A pak už zbýval jen kousek cesty. Jako každý rok, tak i letos, jsme si pekli buřty na ohni u hospodářství pana Sochora. Když jsme tam dorazili, ohýnek už hořel, a tak se hned začalo s opékáním. Hlavně děti už byly nedočkavé, ale na všechny se dostalo. Pan Sochor provedl svým hospodářstvím, a my jsme obdivovali jeho zvířata i pořádek, který všude vládne. Viděli jsme ovce, oslíka, prasata, husy, králíky a pak jalovice, býky, krávy. Tahle podívaná se líbila hlavně dětem. Táty víc zajímaly stroje, které byly ukryté v jedné z hal. Ale čas rychle utíkal, z Přešína jsme vyšli ve 2 hodiny, teď už se ochladilo, a do tmy nebylo daleko, byl čas se vrátit. Lákadlem k návratu byla i česnečka v Klubu. Zasloužili jsme si jí a paní kuchařce Věrce Jeřábkové patří náš dík.

 

Změny v Přešíně v roce 2017:

  • Krahulice změnily majitele, staví se tam dům.
  • Pražákovi, jedni z prvních chalupářů v naší vesnici, prodali svoji chalupu. Nový majitel je pan Fencl. /E 4, původně čp.33/
  • Hájovnu pod Přešínem koupila paní Průchová ze Sedliště. /čp.75/

 

23. 3. 2017 zemřel pan Václav Houška /E 15, původně Přešín čp.35/ nar.30. 3. 1931  Pan Houška žil sice v Radobyčicích, ale svou rodnou vesničku měl moc rád. Pokud mu to síly dovolovaly, udržoval chaloupku i zahradu. Jezdil sem hlavně za svými včeličkami, které tady choval. Laskavě mi dovolil nahlédnout do jeho rodinné kroniky, ze které jsem mohla čerpat mnoho detailů o životě v Přešíně.

5. 7. 2017 zemřela paní Marie Soukupová ve věku nedožitých 80 let. Paní Soukupová se narodila v Přešíně čp. 1 /U Adamů/. Žila v Blovicích, ale dokud mohla, jezdila do Přešína pravidelně autobusem.

13. 11. 2017 zemřela paní Jana Dvořáková /Přešín čp.43/ nar.2.6.1960

K 31. 12. 2017 žilo v Přešíně 77 obyvatel přihlášených k trvalému pobytu. /Podle údajů obce, paní Linhartová./

                                                                                                        Zapsala Libuše Bulínová 24. 1. 2018