Facebook

 


Přešín 2016

Kronika obce Přešín roku 2016 - Zapsala Libuše Bulínová.


Události v Přešíně roku 2016

Stalo se

01.01.  se jako každý rok konal Novoroční  pochod  k rozhledně, a pak se kousek pod rozhlednou pekly na zahřátí buřty.

27.02. se pořádal v Klubu  malý maškarní rej pro děti. Sešlo se sice jen 9 masek, ale děti si to moc užily. Hrály hry, soutěžily a hlavně dostávaly ceny. Na každého se dostalo. Nejmenší maska byla ani ne roční beruška, nejstarší byli kluci z druhých tříd.

28.04. měli svatbu slečna Martina Uzlová a pan Jiří Potřeba.

21.05. se jela 5.Podbrdská rallye legend.

21.05. večer probíhalo na koupališti  noční hasičské cvičení. Celý den bylo jasno, svítilo sluníčko, prostě krásné počasí.  Přízeň počasí provázela i noční cvičení, Měsíc byl v úplňku  a světla bylo jako ve dne, to se jim to cvičilo.

31.08. se narodila k velké radosti celé rodiny  Barborka Pospíšilová.

24.09. se na koupališti hrál 7.ročník Turnaje v nohejbalu. Akci pořádá každoročně SDH Přešín.                                                   

15.10. Přešínská vařečka. Letos se vařilo z vajíček. Celkem se sešlo 19 druhů různých výrobků z vajíček. Porotě i divákům se nejvíce líbila vaječná tlačenka, která byla naaranžovaná jako krásná housenka. Díky tomuto výrobku putovala Přešínská vařečka letos  na Mejtka. Tentokrát si ji odnášela domů paní Miluška Dětková. Diváci po skončení soutěže ochutnali všechny výrobky, byly to dobroty!!!

18.11. Každý rok pořádá Klub přátel pod Maštýřem lampiónový průvod Přešínem. I letos se sešlo hodně dětí i dospělých s lampióny. Vychází se od Klubu, projde se Ves, pak se pokračuje na Draha a nakonec se průvod vrátí do Klubu. Tady si děti ještě zařádí a dospělí se občerství.

20.11. máme ve váze stále čerstvé listopadky, pořád se můžeme těšit jejich barvou i vůní…

26.11. jsme se sešli u rybníčka k rozsvícení vánočního stromečku. K této, již tradiční události, se nás letos sešlo asi kolem padesáti. Nechybělo občerstvení a dobrá nálada. Paní Věrka Jeřábková nás všechny přivítala a popřála do dalších dnů vše dobré. A pak to přišlo – stromeček se rozsvítil. Při poslechu vánočních koled jsme popili svařené víno, popovídali si, nasáli vánoční náladu a začali se s dětmi těšit na vánoce. Akci pořádal Klub přátel pod Maštýřem.

V listopadu začala fungovat knihovna.

14.12. jsme se sešli v knihovně skoro v plném počtu – bylo nás šest. Byly jsme rády, že už knihovna funguje, vypůjčily jsme si knihy, popřály si hezké vánoce a rozešly se domů v dobrém rozmaru.

Na Silvestra se za krásného počasí konal Novoroční pochod do Újezda. Šlo se už na Silvestra, protože Nový rok připadl na neděli. Mnozí tedy museli v neděli odjet, aby mohli v pondělí jít do práce. Sešli jsme se u Klubu, bylo nás 12 dospělých, děti Lucinka a Leošek a 1 pejsek Baron. Šli jsme procházkovým tempem a kochali se nádhernými výhledy do dálky. Leošek našel hned na začátku výletu poklici od auta a usoudil, že ji potřebuje k životu. Nesl ji celý zbytek cesty a byl z toho nadšený.

 

Počasí

Leden byl letos nadprůměrně teplý, prožívali jsme nádherné dny s azurovým nebem, jen toho sněhu bylo málo, ležel jen pár dní.

Únor nám přinesl pár sněhových přeháněk, ale sníh, když už zůstává na trávě, po 1 až 2 dnech taje. Teploty jsou mírnější, ráno -3, odpoledne +3.                                                   

Březen má vysoké teploty, 27.3., když si čas měníme na letní, naměříme 13 stupňů C. Rekord zaznamenaly v České republice České Budějovice 31.3. tam naměřili 23,5 stupňů C.

V dubnu teplo pokračovalo, 4.4. bylo v Přešíně 18 stupňů C, 5.4. dokonce 23 stupňů C, 12.4. 16 stupňů C. Od 25.4. do 30.4. se počasí trošku mění, každý den několikrát chumelí, ráno bývají 2 stupně C, odpoledne 5-8 stupňů C.

Začátek měsíce května byl chladný. Pak nás potěšily 7. a 8. slunné dny a zase se ochladilo a padaly kroupy, 15. a 16.5., 23.5. se ve 2 hodiny odpoledne setmělo, přihnala se bouřka s kroupami a lilo až do tmy. 24.5. bylo celý dne zataženo,bouřky se střídaly s lijáky.

V červnu pokračovaly od 1.6. do 6.6. bouřky s přívalovými dešti, slejváky jsme mohli pozorovat každý den. Stejný ráz počasí trval až do 23.6. Díky dešti vyrostla hustá a vysoká tráva, možná proto, že loni nebyla žádná. Co do množství bylo trávy několikrát víc, než obvykle. 23.,24.,25.6. nás překvapily tropické teploty kolem 35 stupňů C, celé dny jasno, večer ve 22 hodin bylo 21 stupňů C. Seno jsme usušili za 2 dny.

Pro letní měsíce červenec a srpen bylo typické časté střídání teplot i během dne. Koupání v rybníku bylo jen pro ty zvlášť otužilé. Často pršelo, kolem poloviny července jsme ale zase sušili a dařilo se nám, protože pár dní nepršelo. Konec srpna nás překvapil vysokými teplotami, 28.8. bylo u nás v Přešíně 29 stupňů, v Dobřichovicích padl rekord 34,8 stupně C.

Září nás překvapilo vysokými teplotami. Od 7.9. do 15.9. se teploty pohybovaly od 23 do 27,5 stupně C. Poslední letošní tropický den, kdy teplota ani v noci neklesla pod 20 stupňů, bylo 14. září. Bylo tady tepleji než v Chorvatsku. 21.9. jsme začali topit.

Hned začátkem října klesly teploty o 10 stupňů. Nastalo klasické podzimní počasí. Listí se kýčovitě zabarvilo a my jsme nad tím jako každý rok žasli. Nádhera, zvlášť ve slunci.

Listopad, listí padá jen velmi nesměle. Svatý Martin na bílém koni přijel o 3 dny dříve. Sníh napadl, ale roztál. 12.10. napadl do rána sníh a zůstal, protože teploty se pohybují celý den pod 0.

14.11. byl Měsíc v úplňku. Byl to největší úplněk od roku 1948, protože Měsíc je k nám nejblíže, jen 356 410km. Svítí třikrát jasněji. Některé titulky v novinách mluví o Superúplňku. Tady byly mraky, ale nakonec jsme i my mohli Měsíc obdivovat, bylo světlo jako ve dne.

V noci na 15.11. padl v Čechách zase jeden teplotní rekord, na Šumavě naměřili -20 stupňů C. Střídají se sluneční dny se dny plnými deště.

18.11. prošel Přešínem lampiónový průvod. Trošku poprchávalo, ale to účastníkům nevadilo.

26.11. ráno bylo docela jasno, ale najednou kolem 11.hodiny se přivalila mlha, která zahalila celou vesnici. Vidět bylo jen tak na pár metrů. To nám nezabránilo rozsvítit vánoční stromeček.

Začátek  měsíce prosince byl mrazivý, ranní teploty klesaly k -7 až -10 stupňům, přes den se udržovaly kolem nuly. Stromy i keře zkrášlila jinovatka, a tak i když nebyl sníh, pohled z okna jasně ukázal, že venku vládne zima. 10. prosince se oteplilo, byl to nejteplejší den celého měsíce. Na pětině měřících stanic padaly teplotní rekordy, nejvíce naměřili v Husinci, 13,8 stupně C.18.12. v poledne začal padat sníh, chumelilo se asi dvě hodiny a napadlo kolem 5 cm. Nádhera. Sníh vydržel krátce. Vánoce  byly na blátě, bez sněhu, jako už několik roků. 30.12. začalo po mnoha dnech svítit slunce, modrá obloha, ranní mrazík kolem mínus 5 a slunce, ve stínu, kam se slunce nedostalo, svítila jinovatka. To pokračovalo i na Silvestra a na Nový rok. Krásné počasí.

Přesto, že byl rok 2016 příznivější na srážky než rok 2015, kdy bylo velké sucho, nedostatek vody pokračuje. Ve studních opět ubylo několik centimetrů vody.

 

Volby     

Ve dnech 7. a 8. 10. 2016 se uskutečnily volby do zastupitelstva krajů  a první kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR. O víkendu 14. a 15.10. 2016 se konalo druhé kolo voleb do Senátu Parlamentu ČR. Volby se v Přešíně konaly v opravené budově u koupaliště.

Výsledky voleb do Krajského zastupitelstva v obci Čížkov – 7. a 8. 10.2016

V celé obci Čížkov je 515 voličů, v Přešíně jich je 55, k volbám přišlo celkem 264 osob, tj.51% účast, v Přešíně volilo 29 osob, tj. 53%. Vítězem voleb  v Čížkově se stalo hnutí Ano 2011, volilo ho 62 osob, na 2. místě bylo ČSSD s 60 hlasy, 3. Starostové a patrioti získali 39 hlasů. Hnutí Ano 2011 zvítězilo ve volbách v celé České republice.

Senátorem za náš volební okrsek,volební okrsek č. 7 – Plzeň město, se stal pan Václav Chaloupek /ten co točí večerníčky se zvířátky/. Porazil ve 2. kole paní Dagmar Terelmešovou. /61% ku 39%/ K těmto volbám 14. a 15. 10. přišlo v Přešíně 19 voličů /34,5%/, v obci Čížkov to bylo celkem 109 osob /21,3%/.

 

Anketa

V měsíci červnu proběhla Anketa, která se týkala zájmu občanů o obecní vodovody a kanalizace. Hlasy, aby se něco udělalo, aby všichni měli alespoň dost vody k životu, po loňském tropickém roce sílily. Zatím tedy Anketa.

V Přešíně bylo vydáno 71 anketních lístků, 29 trvale bydlícím občanům, 42 těm, kteří zde mají rekreační objekty. Vrátilo se 20 lístků od trvale bydlících občanů /69%/ a 11 lístků od obyvatel rekreačních chalup /26%/. Celkem tedy 31 vyplněných anketních lístků. Z odevzdaných lístků je 71% občanů pro připojení k vodovodu a 87,1% dotázaných pro společnou kanalizaci. Procento je obdobné i v ostatních částech obce Čížkov. Lidé by rádi měli vodu i kanalizaci.

Bude nebo nebude??? Uvidíme v příštích letech jak to dopadne.

 

Občané Přešína

V naší vesnici je 55 voličů. To jsou lidé, kteří jsou v naší vesničce přihlášeni k trvalému pobytu. Další skupinu tvoří obyvatelé, kteří v Přešíně trvale žijí, ale nejsou tady přihlášeni k  pobytu, těch je 23. V létě, na víkendy, nebo občas, sem jezdí další majitelé chalup, těch je celkem asi 64. Takže když je slunný víkend, může se těšit z krás Přešína kolem 160 lidí. Když přijedou děti nebo přátelé, tak je nás v naší vesničce ještě víc.

 

Hasiči

Hasiči SDH v Přešíně byli letos ve své činnosti velice úspěšní. Dařilo se jim a vybojovali první místa. Tady je přehled jejich výsledků:

Okrskové cvičení  Čečovice  4.6.2016

  • Ženy – 1. místo   Cvičily: Markéta Veselá, Šárka Chottová, Lenka Burianová, Erika Stulíková, Marie Chottová
  • Muži – 1.místo    Cvičili: Jiří Matoušek, Petr Chott, Václav Chott, Petr Sládek, Lukáš Havel, Josef Rach ml., Jan Rach

Okresní cvičení Dobřany 3.9.2016

  • Ženy – 3.místo   Cvičily: Markéta  Veselá, Erika Stulíková, Martina Chottová,Veronika Dragounová, Lenka Burianová, Kateřina Růtová, Marie Chottová
  • Muži – 1. místo  Cvičili: Petr Chott, Václav Chott, Petr Sládek, Tomáš Matoušek, Vladimír Černý, Lukáš Havel, Josef Rach ml. 

 

Budova občanské vybavenosti a knihovna 

4.11.2016 se konalo zasedání obecního zastupitelstva poprvé v budově u koupaliště. Budova občanské vybavenosti a knihovna – to je její oficiální název. Původně byla tato budova postavena jako šatny a sprchy ke koupališti. Měla sloužit návštěvníkům koupaliště. Ale k tomu nikdy nesloužila, protože koupaliště nebylo uvedeno do provozu. Budova sloužila jako obchod, jako knihovna, konaly se tady volby. Oprava se táhla. Trvala víc než 18 měsíců. Vybouraly se vnitřní příčky, vyměnily okna, vchodové dveře, přistavěl se komín, udělala se nová podlaha a fasáda. Oprava stála 321 000,- Kč. Plzeňský kraj zaplatil 224 000,- Kč, obec Čížkov to stálo 97 000,- Kč.  Motto Plzeňského kraje – Plzeňský kraj, nejlepší místo pro život.       

 

Zemřeli:

  • paní Anna Babičíková  nar.8.4.1931, zem. na jaře roku 2016, ve věku 85 roků                         
  • paní Vlasta Říhová nar. 28.5.1924, zem. 12.10.2016, bylo jí 92 roků, jezdila do Přešína od roku 1978 na chalupu ke své dceři, paní Vlastě Černé E3
  • pan Jaroslav Matoušek zem. v 79 letech, jeho život byl  vždycky spojen s Přešínem, za manželku měl paní Blaženu rozenou Houškovou /z Přešína čp.5/. Pan Matoušek hrál v mnoha divadelních představeních, často společně se svojí manželkou. Také pracoval jako jeden z funkcionářů Přešínských hasičů.

LB 6.1.2017