Facebook

 


Přešín 2015

Kronika obce Přešín roku 2015 - Zapsala Libuše Bulínová.


Události v Přešíně rok 2015

Novoroční pochod

1. ledna pořádá Klub novoroční pochod. Jdeme od Klubu k Želenému Újezdu až k rozhledně „na skále“ a pak lesíkem na rozcestí s ohništěm. Někdo jde, a někdo se i veze. Děti v kočárku a někteří na koních. V cíli pak pečeme buřtíky, zahříváme se kávou, ohříváme se u ohně. A když si všechno povíme, pochodujeme zase domů nebo do Klubu na česnečku. Byla výborná. Účast je vždycky hojná, letos šlo na pochod z Přešína 28 osob a někteří se ještě přidali v Újezdě. Není nad to začít rok aktivně.

Oprava střechy obecní budovy

10. března se začala opravovat střecha na objektu, který je postavený u koupaliště.

Májka

30.4.  stavěli hasiči májku, už tradičně je to hasičská akce. Krásná, 15 m vysoká májka ozdobená barevnými krepovými pentlemi, škoda, že barvy zničí první déšť. Točí se pivo, pečou buřtíky, každý to, co si přinese. Letos neprší, je chladno, ale kolem ohně příjemně. Sešlo se asi 60 lidí. Tradičně se, jako každý rok, májka hlídá, aby ji nikdo nepodřízl. Hlídači přicházejí unaveni domů 2.5. kolem deváté  ráno.

IV. Podbrdská rallye legend

8. a 9. 5.   IV. Podbrdská rallye legend 8.5. si trať závodníci projedou, 9.5. je silnice uzavřená a jezdí jen závodníci. Přes Přešín jen projíždějí, rychlostní zkouška je až k Nechánicícm. Jezdí trabanty, žiguli, škodovky. Některým obyvatelům se to líbí, jiní to považují za zbytečné. Každý rok závodníci zabijí nějaká zvířata, někdy i diváky, jindy zraní sebe. Po podobné rallye zůstal na okraji Blovic, vlevo u silnice pomníček. Je na něm jednoduchý nápis: Patrik Gerega, nar. 26.5.1975, zem. 23.2.2002. Přišel se podívat.

Noční hasičské cvičení

23.5. se konalo noční hasičské cvičení.

Noc kostelů

29.5.  Noc kostelů. Byl otevřen kostel v Čížkově, Čížkovská fara, Kostel u Dožic. Daly se navštívit objekty, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné.

Kontejner na bioodpad

V květnu byl v Přešíně umístěn kontejner na bioodpad. Je to podle nového zákona o odpadech, který platí od letoška. Lidé tam vozí trávu, plevel, větvičky.

Výročí

18.7. probíhala za krásného počasí „na hřišti“ u koupaliště oslava 70. narozenin pana Josefa Skřivánka (*1945). Tajně, aby to oslavenec nevěděl, mu jeho přátelé připravili oslavu. Hasiči a přátelé z Klubu se domluvili, napekli mu dobroty, udělali chlebíčky, dovezli 2 sudy piva… Pod nějakou záminkou ho vylákali na koupaliště, a když tam přišel, viděl nastoupené hasiče ve slavnostním, kteří mu popřáli vše nejlepší. A Pepa byl dojatý, protože to nečekal. Písničky z jeho mládí podtrhovaly dobrou náladu, v klidném podvečeru se pěkně sedělo a povídalo. Děti se vesele bavily různými hrami a svou přítomností podstatně zlepšovaly věkový průměr společnosti. Pepa seděl v křesílku v čele stolu a vzpomínal… U hasičů je od svých čtrnácti roků. Všichni jsme mu přáli ještě mnoho takových oslav. (Chottovi, Rachovi, Holých, Jeřábkovi, Dětkovi, Míra Šimáně z chaty, Bulínovi)

6.8. oslavila 70 roků paní Vlasta Černá. Paní Černá je dlouholetou chalupářkou, už od roku 1978. I jí přejeme všechno nejlepší. Její přátelé jí uspořádali oslavu v Klubu. K dobré pohodě hrála country kapela jejího bratra.

Dalším obyvatelem Přešína, který oslavil v tomto roce významné životní jubileum je pan Josef Rach (60 roků). Narodil se v Přešíně a žije zde celý život.

Oprava hasičské zbrojnice

Pokračuje oprava hasičské zbrojnice a budovy u hřiště, kde by měla být společenská místnost. Vyměnily se okna, dveře…

Sázení ovocných stromků

8.11. zasadili hasiči v okolí hřiště 5 ovocných stromků /4 jabloně a 1 třešeň/

Změna majitelů domů

V letošním létě změnily majitele dvě chalupy: čp.53 „ U Pelešků“ měla ve vlastnictví paní Eva Daňková, teď jsou majiteli manželé Spálenských z Prahy.

Čp.13“ U Motlíků“ patřilo paní Malinové, nyní v něm bydlí paní Kašparová.

Narození

Manželům Šilhavých se narodil syn Luboš.

Počasí

Rok 2015 byl mimořádně suchý, s tropickými teplotami. Začátkem ledna to vypadalo na normální zimu. 7.1. napadl sníh, ale po 3 dnech roztál. Od  20.1. do 16.2. ležel všude sníh, teploty byly kolem 0. V březnu už začaly teploty stoupat a od 16.3. byly teploty až 13 C.

20.3 Zatmění Slunce ze 74% se dalo dobře pozorovat, protože bylo celý den jasno. Začalo v 9.40 a skončilo před polednem. Jak Měsíc víc a víc zakrýval Slunce, tak se ochlazovalo, až o 5 C, sluneční svit byl slabší s šedivým nádechem, Před polednem se všechno vrátilo k normálu. Byl nádherný slunečný den až do večera.

29.3. prší a začíná letní čas. 31.3. ráno leží sníh, celý den sněhové přeháňky. O Velikonocích 4.-6.4.nás překvapily sněhové chumelenice. Chumelilo se několikrát denně, ale sníh tál ve slunečních paprscích. Květen byl studený, ráno kolem 5 C. Červen většinou chladný, deštivý, ale 5. a 7. teplota stoupla na 30 C.

Od 30. června začalo tropické počasí. 4.7. u nás 33,5 C,v 18 hod. 30 C, ve 23 hod. 24,5 C. Padají rekordy po celé republice /Brandýs 5.7. 38,4 C/. Tropické teploty pokračovaly celý červenec i srpen. Měsíc červenec byl s průměrnou teplotou 23,2 C třetí nejteplejší za 241 roků. 6.8. v 18.30 v Přešíně 30 C, 7.8. tropická noc, ráno v 8 hod. 25 C, přes den 34,2 C, 8.8. teplota 35,5 C, tak to pokračovalo až do konce měsíce. Ale to stále nebyl konec rekordů, rekordy pokračovaly i v září, 18.9. byl 53. tropický den roku 2015.

V říjnu 8.10. pořádně prší. I měsíc listopad je teplotně nadprůměrný. 7.11. naměříme 16 C, 8.11. ráno 12 C, přes den 15 C. Teplo a sucho pokračuje. 22.11. ráno leží sníh, 23.11. se chumelí… Celý prosinec pokračuje mimořádně teplé počasí. Teploty neklesají pod nulu, sníh nepadá. Vánoce byly také teplotně nadprůměrné, 24., 25.a 26. prosince bylo přes den nad 10 stupňů, jasno a slunečno. Všechno se zelená, na zahradě na keřích raší pupeny, na chráněných místech kvetou pampelišky a sedmikrásky. Na Silvestra se výrazně ochladilo.

Počasí roku 2015 se dá charakterizovat jako velice suché, s tropickými teplotami. Podle statistiky to byl vůbec nejteplejší rok od začátku sledování počasí v Čechách, tedy od roku 1775. Sucho jsme pociťovali všichni, hlavně v hořejším Přešíně vysychaly studně. Někteří jezdili do „Olešky“ pro vodu. “Oleška“je pramen asi 500 m pod Přešínem, obklopený olšemi, kde je stále mokro a studánka má vždy vody dost. Kdykoliv byl v Přešíně nedostatek vody, jezdilo se do „Olešky“. Ani letos  nevyschla, na rozdíl od pramenů řeky Vltavy a řeky Ohře, které vyschly.

Včely

Včelaři se nevzdávají. Protože loni včely uhynuly, koupili si letos nová včelstva a udělali oddělky. Cena medu stoupla na 150,- Kč za 1kg.

Úroda brambor

Brambory se neurodily. Co nezničila divoká prasata, to uschlo. Cena brambor stoupla na dvojnásobek. 1q brambor se prodával od pěstitele za 1100,- Kč i více.

V usedlosti „Na Mejtkách“ došlo k závažné změně. Prostřední Martin začal hospodařit. Udělal to chytře. Odvezl rodiče z domova, a když se vrátili, na louce se páslo 6 jaloviček. „Táto, to je překvapení.“ Vzali si zpět pozemky, na kterých hospodařilo družstvo, ohradili je a začali chovat hovězí dobytek, který může být celoročně venku.

Doprava

Spojení Přešína s okolním světem:

Autobusy jezdí do Blovic a do Plzně. Je spojení i do Nepomuka, přes Čížkov, protože v Nepomuku na úřadě mohou obyvatelé žádat o občanský průkaz nebo o pas a řidičský průkaz.

Nákupy

V pondělí a v pátek jezdí do Přešína ve 13.15 hod. pan Tolar. Zásobuje Přešín potravinami. Má větší dodávku, ve které přiváží objednané nákupy. V pondělí si objednáte a v pátek doveze a opačně. Nákupy vozí z obchodu paní Tolarové v Nových Mitrovicích „U komína“. Tuto službu využívá asi 8 lidí. Pan Tolar zásobuje i okolní obce, nejen Přešín.

Školství

Děti jezdí do školky do Čížkova. Obecní autíčko pro ně ráno přijede do Přešína a odpoledne je zase přiveze. Jezdí tam Deniska a Štěpánka Chottovy, Radeček Herejk, Leošek a Lucinka Jeřábkovi a Lucinka Kuglerová. Do základní školy do Blovic chodí letos 6 dětí.

Zdravotnictví

Na poliklinice v Blovicích ordinují praktičtí lékaři a některé dny v týdnu i odborní lékaři (ortopedie, oční, psychiatrie, plicní, kardiologie, gynekologie, onkologie a jiní). Praktický lékař ordinuje 1x týdně i v Čížkově.