SLINTAVKA 1969

Začátkem února 1969 se v Zahrádce objevila SLINTAVKA nebezpečného typu. Celá obec byla na tři týdny uzavřena do karantény.

Život obyvatel Zahrádky se obrátil vzhůru nohama, když začátkem února roku 1969 vypukla v obci slintavka. Po dvou dnech byla vesnice uzavřena, na všech přístupech byly zátarasy s hlídkami. Nikdo z obce nesměl ven, ani nikdo zvenčí sem nesměl vstoupit. Děti nechodily do školy, dělníci nejezdili do práce, potraviny do obce se dovezly jen k zátarasu a pak je dál transportovali už místní obyvatelé. K likvidaci nákazy do obce vstoupili odborníci jako veterináři, řezníci, řidiči s těžkými mechanizmy (bagr, buldozer) a vojáci – chemici. A i oni už nemohli z obce ven.

Veškerý nakažený mladý hovězí dobytek byl poražen a u lesa Zahájeného byl za pomoci armády spálen. Bylo poraženo a spáleno i 160 ks mladých prasátek, ostatní prasata byla poražena na jatkách. Z ohnisek nákazy se odvezlo a spálilo seno a sláma, hnůj se uložil pod zem, močůvka byla vyvezena do bývalé cihelny. Na dvorech se škrabalo a odvezlo i bláto. Následně se všechny chlévy, dvory a cesty dezinfikovaly chlorovým vápnem, takže vesnice byla celá bílá.

V druhé etapě, z preventivních důvodů, byly odvezeny z obce všechny záhumenkové krávy, kozy a ovce. Byly poraženy na jatkách v Nepomuku a zpět do Zahrádky ke spálení se přivezly vnitřnosti, kosti a hlavy. Teprve po skončení akce, po důkladné dezinfekci lidí a techniky, odborné týmy dne 20. února ze Zahrádky odjely. Následovala karanténa až 7. března 1969 byla obec otevřena.

Z publikace Antonína Bárty  Zahrádka z roku 2011

Dobový zápis o skutečném průběhu šíření a likvidace nákazy slintavky (PDF).

Nařízení předsedy Okresního národního výboru Plzeň-jih z 12. února 1969
sVětšina zvířat byla likvidována, pálena a zahrabávána na louce u lesa nad Zahrádkou, kde se dodnes říká na vraždě.