Facebook

 


MUZIKANTI

Z historie vyhlášené Komancovy kapely i jiných muzikantů ze Zahrádky a okolí.


V první polovině dvacátého století nebylo snad vesnice na Nepomucku, kde by nebylo několik muzikantů a v některých vsích se vyskytovaly celé muzikantské rody.  Bylo také hodně kapel a všechny měly kde hrát při tanečních zábavách, bálech, pohřbech, svatbách, při májových, hasičských, sokolských oslavách i při jiných slavnostech. Jmenujme některé z nich: Tampové z Nových Mitrovic, Mrázové, Šeflové z Chynína, svou kapelu měl  František Vlček ze Železného Úje  zda, Krejčí z Čížkova a v Zahrádce to byla kapela Františka Komance. Mnozí muzikanti se nechali zlákat a hráli u cirkusů po celé Evropě. Jedním z nich byl i trumpetista Václav Benedikt z Čížkova, kterému se život u cirkusu náramně líbil a při poutavém vyprávění o svých zážitcích bylo ticho jako v kostele.

Zmíněná kapela Františka Komance ze Zahrádky hrála v období mezi válkami a byla vyhlášená v širokém okolí. Sám kapelník hrál na basu a heligon a o přestávkách obveseloval mládež stále novými anekdotami a šprými. V kapele hráli další Zahrádečtí muzikanti. Byli to bratří Košanové – Josef hrál na housle, Jan hrál na baskřídlovku a s mnohými cirkusy sjezdil celou Evropu. Na Smetalkách to byli bratři Sládkové Josef a František, oba hráli na housle. Dále v Komancově kapele hráli Čížkováci -  varhaník Sobota na housle a na buben, bratři Benediktové,   František  na křídlovku, Karel na trombon, Mráz a Benda na klarinety, Zach na baskřídlovku a Josef Rach na trubku a harmoniku. U Komance hrál i Velíšek z Čečovic a další.

Kapela hrála až do roku 1939, kdy kapelník František Komanec náhle zemřel ve svých 49 letech. Po něm převzal kapelu Benda z Čížkova. Nejstarší syn kapelníka Františka Komance učitel Fráňa sice nebyl muzikantem, své umělecké sklony projevil jako herec, zpěvák a režisér i jako autor četných veršů.

Tím však muzikantská rodina Komanců  nekončí. František Komanec měl bratra Václava  původem ze Zahrádky, který bydlel v Trokavci na Rokycanskou. I tento muž byl kapelníkem, ale také skladatelem – pro svou kapelu složil spoustu polek a valčíků. Pamatoval také na výchovu mladých muzikantů, chodili k němu na výuku adepti  ze širokého okolí. Jeho dcera Lída Komancová dosáhla z celé rodiny postavení nejvyššího. Tato krásná žena se dala na pěveckou dráhu a postupně zpívala v opeře v Plzni, v Bratislavě a Ostravě. Na těchto jevištích ztvárnila tak významné role jako je titulní postava v Bizetově „Carmen“, Olgu v Čajkovského „Evženu Oněginovi“  nebo Azucenu ve Verdiho opeře „Trubadur“.Zpívala i ve Smetanových a Dvořákových operách.

Z publikace Antonína Bárty  Zahrádka z roku 2011
Původní zdroj: J. Pospíšil – Za Vesnickými muzikanty

Komancova kapela v roce 1925. František Komanec sedí úplně vpravo.
Komancova kapela v roce 1931 na sekyrkovém cvičení v Čečovicích.
Komancova kapela v roce 1932 s rekruty z Mileč.
František Komanec č.p. 5 zemřel náhle 17. března 1940.
Rodina Komancova čp. 5 - zprava truhlář a kapelník František Komanec, syn František Komanec ml. 1915-1991, Barbora Komancová roz. Chodorová z Čečovic
Rodina Komancova čp. 5 - zprava truhlář a kapelník František Komanec, syn František Komanec ml. 1915-1991, Barbora Komancová roz. Chodorová z Čečovic
Foto z oslavy křtin Jiřího Bárty v červnu 1941 před stavením čp. 34 na Smětalkách.
František Komanec ml. 1915-1991 - oslavy křtin Jiřího Bárty v červnu 1941 před stavením čp. 34 na Smětalkách.
František Komanec ml. 1915-1991 při divadelním představení Tulácká krev v roce 1934.
František Komanec ml. 1915-1991 při divadelním představení Písnička srdce v roce 1941.
František Komanec čp. 5 1915-1991 na srazu rodáků v roce 1991 v hostinci U Černých.
František Komanec čp. 5 1915-1991 na srazu rodáků v roce 1991 v hostinci U Černých.
Učitel, zpěvák, básník František Komanec čp. 5 1915-1991
Truhlář a kapelník František Komanec čp. 5.
Ludmila Komancová - Bergmanová 1912-1973

1925 Komancova kapela - František Komanec vpravo.

1931 Komancova kapela na sekyrkovém cvičení v Čečovicích.

1932 Komancova kapela s Milečskými rekruty.