Facebook

 


ZEMŘEL JIŘÍ BÁRTA

Bohužel, je to tak. Ve středu 2. prosince 2020 nás navždy opustil pan Jiří Bárta. Zvonek v zahrádecké kapličce se letos ozval již potřetí.


Když se ve čtvrtek 3. 12. rozezněl Zahrádkou umíráček, málokdo z místních chtěl uvěřit té smutné zprávě, že zvoní právě Jirkovi Bártovi. U člověka tak činorodého a houževnatého, tak náhlý odchod nikdo nečekal. Vedle rodiny zůstali hluboce zarmouceni zejména kamarádi, s nimiž Jirka vyrůstal a se kterými se až do současnosti scházel na sobotní partičky karet v hasičském klubu.

"Jirko, co si nám to udělal, odejít tak nečekaně bez varování. Vždyť jsi ještě nedávno uvažoval o koupi nového auta Karog. A s kým budeme hrát mariáš? Není nikdo v tomto oboru lepší, který by Tě nahradil. Měli jsme Tě rádi. To Tě vzkazujeme tam nahoru a drž nám tam místo - snad tam bude čas dohrát tu rozehranou karetní hru." Vzkázal se slzami na krajíčku pan Václav Černý.

Velký smutek zavládl i mezi přáteli ze včelařského spolku, jehož byl Jiří Bárta dlouholetým členem. Výstavní, vlastnoručně postavený včelín na zahradě obdivovalo mnoho jeho kolegů i kolemjdoucích. Další velkou láskou byl chov holubů, ale i zahradní práce, pěstování kytiček a zeleniny.

„Obdivovali jsme jeho muškáty na verandě, kytičky na záhonech podél hradby, jahody a gigant kedlubny, ve skleníku okurky a rajčata. Jirka byl v tomhle mistr. To vše nám bude chybět.“ Vzpomíná Václav Černý a dodává: „Jirka byl opravdu šikovný a zručný nejen jako soustružník, ale též co týká práce se dřevem. Měl ve stodole stroje (cirkulárku upravenou pro různá obrábění), hoblovku včetně protahovačky a pokud někdo potřeboval, vždy pomohl. Já osobně za ním chodil s různými opravami (štafle mi opravoval několikrát). To zdědil po otci, který byl vyučen v oboru. Hlavně nám vždy říkal, jak s tátou vyráběli dřevěná kola k vozům a vozíkům a to už musel být opravdu fachman, aby to zvládl.“

Jiří Bárta se narodil dne 2. 6. 1941 jako druhorozený syn manželům Marii a Antonínovi Bártovým ve stavení čp. 34, kde se říkalo u Bartošů. Vedle staršího Antonína se s desetiletým odstupem narodili ještě dva bratři Zdeněk a Stanislav. Mládí prožil v Zahrádce, kde se aktivně účastnil společenského života, ať už to bylo ve sboru dobrovolných hasičů, anebo velice rád vzpomínal, jak hrával s místními ochotnické divadlo. Vyučil se v plzeňské Škodovce soustružníkem a tuto profesi zde vykonával až do penze. Byl to uznávaný odborník v oboru. Z manželství měl dvě dcery Janu a Irenu a tři vnoučata.

Přestože měl trvalé bydliště v Plzni, od doby kdy odešel do penze, byl většinou na chalupě v Zahrádce, kde se mohl věnovat všem svým zálibám. Václav Černý dále vzpomíná: „I když byl Jirka již delší dobu rozvedený, dokázal se o sebe postarat velice dobře. Co se týká domácnosti, uměl si uvařit tak, že by se od něho mohla učit i leckterá ženská.“

Na závěr této malé vzpomínky na Jiřího Bártu, bych rád vyjádřil obrovskou lítost nad tím, že tu už s námi nebude. Umístění domku čp. 34 přímo u silnice přes Smětalky i to, že byl Jirka na zahradě tak aktivní, znamenalo, že byl před chalupou či ve stodole hodně vidět. Jen stěží bych mohl spočítat, kolikrát jsem ho takto zdravil, když jsem projížděl. Většinou s ním také u vrátek někdo postával, neboť každý se rád zastavil na kus řeči, když šel kolem. Zkrátka a dobře, byl to takový tradiční obraz Smětalek, který bude napříště v mnohém smutnější. Stejně tak budeme postrádat i Jirkovo vyprávění v hasičském klubu, kde měl své stálé místo, mezi kamarády, při sobotních partiích mariáše.

"Strejdo" budete nám chybět. Čest Váší památce.

Dušan Skala, Václav Černý

Jiří Bárta v kočárku před domem, vlevo starší bratr Antonín a vpravo Franišek Šelmát
Sorozenci Antonín a Jiří Bártovi
Jirka v neckách
Jiří a Antonín s maminkou a tatínkem
Rodinná sešlost u Bartošů, Jiří je ten nejmenší chlapec uprostřed.
Kluci Bártovi na lyžích
1950 - zahrádecké děti, zleva stojí Marie Koželuhová, Marie Jeníková, Chaloupková, Hana Banziová. Zleva sedí Václav Černý, Jiří Bárta a Jiří Šelmát.
1950 - Jiří Bárta
SDH Zahrádka kolem roku 1960, v prostřední řadě druhý zprava - Jiří Bárta
Při ochotnickém divadle v Zahrádce, zleva Jiří Bárta, Josef Trhlík, Slavomír Fiala
Rodina Bártova
1985 - Hraní karet ve staré hopodě u Černých, zleva Josef Trhlík, Jiří Bárta, Václav Fleišhans, Josef Trhlík, Jožka Hudec
Rodáci 1996
2006 - V pensionu Zahrádka, zleva Jiří Bárta, Pavel Beránek, Václav Šípkovký, Stanislav Bárta, Zděněk Černý, Václav Černý.
2011 - Setkání rodáků v Zahrádce
2011 - Setkání rodáků v Zahrádce
2013 - Včelařská schůze s návštěvou u místních včelařů
2013 - Včelí úly Jiřího Bárty
2013 - Jiří Bárta se svými holuby
2013 - Na přenášce o historii Zahrádky, zleva Jiří Bárta, Josef Trhlík, Antonín Bárta
2013 - Setkání s Václavem Frankem v pensionu Zahrádka
2013 - Setkání s Vávlavem Frankem v pensionu Zahrádka
2013 - Setkání s Vávlavem Frankem v pensionu Zahrádka
2014 - Letní slavnost v hasičském klubu
2015 - Včelařská schůze v pensionu Zahrádka
2015 - Ukázka karetní hry Darda během prvního turnaje v Prší v hasičském klubu, zleva Zdeněk Černý, Václav Černý, Jiří Bárta
2015 - Na výstavě Příběhy věcí v hasičském klubu
2016 - Označení hrobu zbitého německého vojáka
2016 - Označení hrobu zbitého německého vojáka
2016 - Setkání rodáků v Zahrádce
2017 - Včelařská schůze v hasičském klubu
2017 - Křest vodního
2018 - Velikonoce
2018 - Tradiční sobotní karetní večer v hasičském klubu
2018 - Oslavy 700 let Zahrádky v hasičském klubu
2018 - Karetní sebota v hasičském klubu
2018 - Oslava 100 let od vzniku Československa
2018 - Včelařská schůze v hasičském klubu, Zleva Jiří Šelmát, Jaroslav Fiala, Jiří Bárta, František Krejčí
2019 - Povídání o létání s Jaroslavem Krýdou v hasičském klubu
2019 - Blahopřání k 75. narozeninám Zdeňka Černého
2019 - Oslava 75. narozenin Zdeňka Černého v hasičském klubu
2019 - Vepřové hody v hasičském klubu
2020 - Letní slavnost, procházka Smetalkami
2020 - Letní slavnost, procházka Smetalkami
2020 - Letní slavnost, procházka Smetalkami, bratři Jiří, Zdeněk a Stanislav
2020 - Letní slavnost
2020 - Prakiáda v hasičském klubu
Jiří Bárta 1941-2020