PŘEŠÍN V ROCE 1996

Přinášíme Vám zajímavou esej Petry Bouškové - Každodenní život v obci Přešín, která přináší pohled na tuto obec v roce 1996.

O tom, že Přešín neučaroval jenom mně, ale i jiným, jsem se k mé velké radosti přesvědčila, když jsem si přečetla esej Každodenní život v obci Přešín, kterou 10.ledna 1996 napsala Petra Boušková, v té době asi dvacetiletá.

Její prozíravý dědeček, který bydlel v Teplicích, hledal pro svoji rodinu místo s čistým vzduchem, kam by mohli jezdit. Teplice v té době představovaly jedno z míst, kde bylo nejhorší ovzduší v Čechách. A tak pan Bouška našel, a v roce 1971 koupil, chaloupku v Přešíně. /Původně čp.47, dnes E 7/ Byl jedním z prvních chalupářů v naší vesnici.

Jezdil sem se svými dvěma syny a jejich dětmi celé roky. O tom, že se tady líbilo i vnučce pana Boušky – Petře svědčí právě to, co o Přešínu napsala. Zkoumala i historii, píše o tom, pod jakou správu Přešín v minulosti patřil, popisuje situaci, jak to v naší vesnici vypadalo v roce 1996. Je to velice zajímavé i proto, že nikdo v té době ve vesnici kroniku nepsal a tady je popsán kousek naší historie. Bylo to v době, kdy jsme po změně režimu očekávali i lepší život na vesnici.

Moc děkujeme, že nám paní Mgr. Petra Tomková /Boušková /dovolila tuto její práci vložit do kroniky naší obce.

Esej si můžete přečíst či stáhnout zde:

Každodenní život v obci Přešín

Libuše Bulínová