Facebook

 


Přešín 2019

Kronika obce Přešín roku 2019 - Zapsala Libuše Bulínová.


Počasí v roce 2019

V lednu napadal sníh, napřed 10 cm, to bylo 2.1., pak připadal další, takže celkem  napadlo kolem 20 cm sněhu. Teploty se pohybovaly od  – 7°C do + 5°C.

Únor nás na počátku potěšil zase sněhem, napadlo asi 20 cm. Teploty byly podobné jako v lednu,  +6 °C, -6 °C, pak kolem nuly. Sníh roztál a ve strouhách zase tekla voda.

V dubnu se začaly teploty zvyšovat, bylo krásně teploučko. Už 4.dubna naměřili v Plzni 22,4 °C, u nás v Přešíně 18,5 °C, začaly kvést meruňky. Kolem 12. dubna přišly mrazíky, to když kvetly broskve a třešně. Týden před Velikonoci /letos byly 19.-22.4./  bylo  krásné sluneční počasí. Ve středu 24. dubna jsme prožili 1. letní den letošního roku. V pátek 26. 4. jsme naměřili 23 °C.

V květnu jsme byli rádi, že také zapršelo. 11.5. se objevily i bouřky, hřímalo i tady u nás. Teploty byly podprůměrné, ráno až do poloviny měsíce bylo velice chladno, většinou kolem 3°C, místy přízemní mrazíky. Drobný déšť alespoň trošku zavlažil žíznivé rostliny.  V druhé polovině května bylo dál chladné počasí, k naší radosti ale i občas zapršelo. 28.5. topíme, venku je 14°C.

Hned v prvních dnech června jsme se ohřáli, svítilo sluníčko a teplota stoupla na 26 °C, 27 °C. Kolem poloviny června vystoupily teploty ke 30 °C, koncem června až k 33 °C.

Také začátek prázdnin byl teplý a slunečný. Vlastně celý měsíc červenec bylo krásně teplo. Teploty přes 30°C, sluníčko, obloha bez mráčku, ale vůbec nezapršelo. SUCHO!!!  Zahrada usychala, a protože nemáme ve studni vodu, museli jsme pro ni jezdit k sousedovi. Poslední dny července se ochladilo na 26 °C.

KONEČNĚ!!! První déšť po dlouhé době! V úterý 6. srpna zapršelo, déšť trval asi 20 minut a naplnil všechny sudy na dešťovku. Občas zaprší, tak už nás netrápí vypálená tráva na lukách. Všechno se zase zazelenalo, třeba ještě naroste otava. Střídají se dny deštivé s těmi tropickými. Celý srpen až do 31. bylo teplo, chodili jsme v letním oblečení.                                                 

Krásné teplé počasí bylo i 1. září.  2.září, když začínala škola, pršelo.  V září se střídaly slunné dny s těmi, kdy zapršelo.  Nepršelo moc, byly to spíše takové přepršky, ale aspoň trošku zahrádky zalily.

 

Letošní léto bylo nejteplejší za posledních 245 let, kdy se měří teploty. Průměrná teplota se vyšplhala na 22,9 °C!!!

V říjnu jsme si užívali letní teploty. Prožívali jsme krásné slunné dny. Teplotní rekordy padaly skoro celý měsíc. Teploty se pohybovaly přes 20°C.  22. října padl rekord, byla naměřena nejvyšší teplota 23,9°C. V neděli 27. října  v Českých Budějovicích stoupla teplota na neuvěřitelných 24,3 °C. Pršelo všude kolem, ale nám se déšť vyhýbal. Pršelo jen ojediněle.

V listopadu byly nadprůměrně vysoké teploty, pohybovaly se v noci od nuly do 3 °C , přes den kolem 5 °C.  První sníh napadl 12.listopadu a zůstal ležet do druhého dne. 14. listopadu ukázal teploměr -1 °C. Kdo miluje mlhy, tak si jich v letošním listopadu bohatě užil. Někdy jsme slunce neviděli celý den, hlavně v týdnu od 18. do 25. listopadu.

Prosinec byl teplý měsíc. Teploty se pohybovaly od -2°C do + 6 °C. Nejteplejší byl 18. prosinec, kdy se teploty vyšplhaly na + 13°C, v Přešíně bylo + 10°C. Ani letos jsme se nedočkali bílých vánoc. 25. prosince konečně zapršelo, spadlo 12 mm srážek. Za poslední měsíce – říjen, listopad, prosinec -  srážky v průměru nedosáhly ani 8 mm. Sucho se stále prohlubuje, ve studních mizí voda.

 

VODA

Tady navážu na minulý rok, kdy nastal nedostatek vody.

Problémy s vodou pokračovaly. 1. 1. 2019 jsme poslali zastupitelům další dopis mailem. Podepsali jsme to my a Hantákovi, další odmítli, protože prý používám moc silná slova. Účinek se ale dostavil. Zastupitelé svolali do Přešína schůzku těch, kteří mají zájem o vodu na sobotu 26. 1. 2019 od 14.00 hod. Přišlo nás hodně, přijeli i ti, kteří tady mají jen chalupy, i ty to zajímalo. Zástupci obce přinesli Smlouvu o smlouvě budoucí. Lidé se svým podpisem zavazují pod pokutou 50 000,- Kč, že k vodovodu na svoje náklady připojí. Někteří smlouvu hned podepsali, jiní si to ještě chtěli rozmyslet.                       

Musí se přihlásit 55 osob s trvalým bydlištěm v Přešíně, aby obec byla ochotna pokračovat ve vyřizování dotací a nakonec vodovod udělat. V Přešíně je přihlášeno 78 lidí k trvalému pobytu. Bylo jasné, že někteří vodovod nepotřebují, nebo nechtějí. Na druhé straně se objevili lidé, kteří byli ochotni právě kvůli vodě změnit své trvalé bydliště a přihlásit se tady.

Další schůzka se domluvila na sobotu 16. 2. 2019 ve 14.00 hod. zase v Přešíně.  A UVIDÍME.

Bylo krásné slunné odpoledne. Tak jak to dopadlo??? K trvalému pobytu se určitě přihlásili 4 lidé, kteří chtějí i vodovod. Zastupitelé počítali a počítali a došli k číslu 47. „Tak to nemusíme dělat nic, ani projekt.“  Ale ještě se všichni nepřihlásili, tady to ještě podepisují… Tak to už je 51. Hlas z lidu  -  já jsem se taky ještě nepřihlásil a můj švagr, a tady ještě Michal… Nakonec vzal bývalý pan zastupitel telefon a šel ven telefonovat. Mám další 4 lidi… „Tak to už je vás přes 60.“  Byl to trošku zázrak, že se nakonec přihlásilo dost lidí. Na dalším zastupitelstvu 22. 2. 2019 v Čížkově pan starosta uvedl, že nakonec ne všichni byli přihlášeni k trvalému pobytu, ale požadovaný počet 55 byl splněn… Také zase zdůraznil, že nic není jisté, abysme si nemysleli…. A to my si zase myslíme.

Plán je udělat projekt, nechat to schválit na stavebním úřadě a požádat o dotace. Když budou, bude se pokračovat, a pak se teprve obec zaváže, že do 4 / slovy čtyř/ let vodovod bude realizovat. Když ne, tak asi uschneme.

Koncem zimy 2019 se udělaly v Přešíně další 3 vrty. V současnosti je v Přešíně 20 vrtů na vodu.  A je zažádáno o další.

Na Krajském úřadě v Plzni se ještě musela vyřídit změna v Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací v Plzeňském kraji. Povedlo se to, byl změněn zápis na Krajském úřadě. Je tam uvedeno, že  Přešín patří k těm vesnicím, kde není voda.

Na jednání zastupitelstva 12. 4. 2019 oznámil pan starosta, že byla vybrána firma INGVANA, Bližanovy 85, která za 218 000,- Kč vypracuje projekt na vodovod. V květnu obešli pracovníci firmy vesnici a zjišťovali, kudy povedou přípojky k jednotlivým domům, aby je mohli zakreslit do projektu.

Na jednání zastupitelstva 9. 5. 2019 pan starosta oznámil, že v Přešíně se přihlásili k vodovodu skoro všichni.

Počítá se v Přešíně s 62 přípojkami!!! Kdo by to byl před rokem řekl!!!

Ke konci července všichni zaplatili poplatek za projekt přípojky k jejich domu. /1240,- Kč/

Celkový projekt vodovodu je na Stavebním úřadě v Nepomuku a čeká na schválení. Čekal, čekal, až se dočkal. 27. 12. 2019 nabylo Stavební povolení pro vodovod v Přešíně právní moci. Povolení se vydává do 31. 12. 2021. Není to zázrak?

 

Májka

Už tradičně se stavěla 30. dubna u koupaliště Májka. Sešlo se asi 50 lidí. Povedla se krásně ozdobená jako každý rok. Děti i dospělí se dobře bavili.

 

Volby do parlamentu EU

Ve dnech 24. a 25. května proběhly v ČR volby do Evropského parlamentu.  Volilo se 21 europoslanců. Vybírali se kandidáti ze 40 stran a hnutí. Každý volič dostal do ruky pěkný balíček papírů. Jak dopadly volby v celé obci Čížkov?

Hnutí ANO 2011 dostalo od voličů 46 hlasů, ODS – 25 hlasů, KSČM také 25 hlasů, stejně i Česká pirátská strana získala 25 hlasů, stranu SPD podpořilo u nás v obci 19 voličů.

K volbám přišlo v obci Čížkov 36 % voličů. V Přešíně byla, stejně jako jindy, nejvyšší volební účast. Z 64 voličů jich přišlo k volbám 32, tedy plných 50 %. Nejvíce hlasů získalo hnutí ANO  - 10, ČPS získala 8 hlasů a KSČM dostala v Přešíně hlasy 3.

 

Další přešínské události

14. a 20. července stavěli přešínští hasiči a členové klubu pod Maštýřem pergolu u obecní budovy na koupališti. Už před tím položili zámkovou dlažbu, aby byl pod pergolou pevný podklad. Koncem roku se dodělala na pergole i střecha.

 

Chtěla bych se zmínit o události, která se netýká přímo Přešína, ale je velice zajímavá.

OVČÍ  SLAVNOST

Po dvou letech uspořádali Jan a Vlaďka Velíkovi z Čížkova 27. července 2019 znovu ovčí slavnost. Pozváni byli všichni z okolí, i z Přešína se zúčastnilo dost lidí. Bylo příjemné letní počasí a k dobré náladě přispívalo i místo konání. Je to louka na kopci nad Čížkovem, odkud je krásný rozhled po okolí a kde to vypadá, že nebe je docela blízko. Pestrý program začínal v 11 hod. dopoledne a trval až do noci. Hlavním programem bylo stříhání ovcí, kdy mistři v oboru, /kteří se setkali ve Francii na mistrovství Evropy/, soutěžili, kdo ostříhá ovci nejrychleji. Vždy stříhali 2 současně a vítěz postupoval dál. Celkovým vítězem se stal pan David Zdrha z Nezvěstic. Zúčastnili se i střihači ze Slovenska, z Itálie. Slovem provázel toto klání skvělým způsobem pan Smatana. Ale to nebylo všechno. Bylo postaráno o to, aby se bavili všichni. K tomu přispělo: divadlo pro děti, skvělé občerstvení, které zajišťoval pan Sochor, hudební skupiny, které se střídaly, cvičení s pejsky, ukázka kosení trávy, další pantomimické divadlo. Děti bavilo, že se mohly svézt na vozíku taženém volem. U lesa fungovala kavárna, kde si člověk mohl dát kávu nebo čaj. Byl to velmi příjemně strávený den v krásném prostředí.

 

Setkání rodáků v Přešíně 10. srpna 2019

Setkání pořádal SDH v Přešíně ve spolupráci s obcí Čížkov.

Na pozvánce byl i program:  Slavnostní přivítání hostů, Uctění památky padlých v 1. svět. válce, Ukázka hasičského útoku našich dětí, Volná zábava při harmonice a houslích, Projížďka rodáků po obci v kočáře. Večer taneční zábava.

Začátek byl ve 14.00 hod.

S přípravou celé akce se začalo už několik dní předem. Pořadatelé zajistili a postavili stany, stoly a lavice, přivezli i kamion, který sloužil jako podium. Od Dětků  přivezli i historické traktory, které už nejsou jinde k vidění. V „hasičárně“ byla výstava fotografií z historie Přešína. Hosté se mohli občerstvit limonádou, kávou, pivem, opečenou klobásou nebo nějakou sladkou dobrotou, kterou upekly místní hospodyně.

Počasí nám nepřálo, od rána pršelo, ale to nikomu nevadilo.

Přicházející účastníky našeho setkání vítaly dívenky v krojích – Kristýnka Herejková, Deniska Chottová, Lucinka Jeřábková, Štěpánka Chottová – chlebem a solí.  Kroj si oblékla i paní Věrka Jeřábková, která jim pomáhala.

Vyparádění byli i kluci – Petr Chott, Leoš Jeřábek, Jára Kostečka, Tomáš Holý, Radek Herejk.

Já jsem měla tu milou povinnost zapsat účastníky do prezenční listiny. Některé jsem znala osobně a neviděla je několik let, jiné vídám často a byli mezi nimi i ti, o kterých jsem věděla z různých pramenů, že do Přešína patřili, ale nikdy jsem je neviděla. Celkový počet účastníků zapsaných v prezenční listině byl 145.

Mezi nejstarší účastníky patřila paní Miloslava Ouhrabková /roz. Ferdová/, která se narodila v Přešíně v čp.20  / později E 2, dnes čp.81/. Je jí 85 roků a bydlí v Plzni. Radost jí udělalo i to, že tady potkala svoji kamarádku paní Albínu Matouškovou /roz. Chottovou z čp. 15/. Jméno Chott nebo Chottová se v seznamu účastníků objevilo ještě 13x. Jsou to potomci pana Jana Chotta a jeho manželky Anny z čp. 15. Dnes bydlí v čp. 34 a v čp.56.

Potěšilo mě, že jsem mohla poznat bratry Josefa a Vladimíra Chodorovy z čp.6, kteří přijeli i s rodinami. „U Šetelků“, tak se říká jejich statku, že se jmenují Chodorovi, to jsem se dozvěděla až později. Jejich tatínka jsem znala jako „strejdu Šetelkojc“. Dnes dům spravují manželé Bystřických.

Přijeli i bratři pana Josefa Skřivánka z čp. 23 – Václav a Ladislav Skřivánkovi. Jejich otec i otec  pana Jana Skřivánka /E20/ se narodili jako bratři v čp. 27. Tady dnes bydlí jejich bratranec pan Václav Sak.

Paní Vlasta Cílová /roz. Kandrová/ se narodila v čp. 67. Dnes na této parcele stojí nový dům čp.83 a bydlí v něm syn paní Cílové pan Karel Vojta. Paní Cílová /sestřenice pánů Skřivánků, pana Saka i moje/ mě překvapila svou pamětí. Přinesla jsem jí fotografii z výletu na Hlubokou, kam vyjeli přešínští v roce 1958. Paní Cílová vyjmenovala všechny přešínské účastníky, bylo jich 53. Úžasné.

Silné zastoupení měla rodina pana Martina Dětka. Jeho paní Jaruška /roz. Lindová, Přešín čp.32/, jejich děti i vnoučata. Přijela také sestra pana Dětka paní Růžena Přibáňová s manželem, kteří bydlí v Oseku.

Rodným domem rodiny Herejků je Přešín čp. 12, kde bydlí pan Vladislav Herejk. Pan Radek Herejk s rodinou bydlí dnes v Přešíně v čp. 18. Mohli jsme se setkat i s nimi.

Pan Josef Rach st. i pan Josef Rach ml. se narodili v Přešíně v čp. 11. Narodila se tady i paní Miloslava Matoušková /roz. Rachová/ dnes Přešín čp. 14. Společně s ní přišla i její rodina, syn, snacha, vnuk.

Přijel i pan Václav  Bouše a manželkou a dětmi, rodák z čp. 29. Dnes sem jezdí paní Maruš Vlachová /roz. Komancová/ se synem. Paní Vlachová se narodila v čp. 68, stejně jako její bratr pan Vladimír Komanec. Ten přijel i s manželkou.

Silně zastoupené bylo i čp. 71. Rodák pan Pavel Vaník s rodinou, i současní obyvatelé Jana a Michal Kolářovi.

Mohli jsme si popovídat i s paní Ivanou Plachou /roz. Miltovou/. Její rodný dům nese čp.31. Paní Plachá tady bydlí s manželem a oběma dcerami, zetěm i vnučkou Barunkou. Setkat jsme se mohli i s bratrem paní Plaché panem Vladimírem Miltem.

Z čp. 5 přišla paní Libuše Nováková /roz. Houšková/, která prožila v Přešíně celý život. Také přijela její sestra paní Blažena Matoušková. A dcery paní Novákové: paní Vladislava Růtová s dcerou a Libuše Havlová, ta  přivedla i muže a syna.

Z čp. 7 jsme mohli potkat pana Jiřího Šefla se synem i sestru pana Šefla – paní Aničku Bečvářovou.

Pan Miloslav Šlejska z čp. 37 a jeho partnerka paní Jana Korandová, pan Jiří Potřeba E 19, paní Anna Matějková z čp.68, paní Hantáková s rodinou /E 1/, ti všichni se přišli podívat a popovídat si.

Mezi ty, kteří Přešín nikdy neopustili a prožili tady celý život patří: paní Libuše Nováková, paní Libuše Havlová /roz. Nováková/, pan Jaroslav Vaník, pan Josef Skřivánek, paní Jitka Lindová, paní Jitka Jílková, paní Jitka Dvořáková /roz. Jílková/, pan Václav Sak, pan Josef Rach, celá rodina Dětků – Martin Dětka otec, Martin Dětka syn, Martin Dětka vnuk, paní Jaruška Dětková / roz. Lindová/.

Svou účastí mně udělali radost i přešínští „chalupáři“, kteří tady mají druhý domov /někteří možná i první/: Mazurovi, Hojerovi, Raškov i, Nových, Martinovi, pan Šmíd, Andrlovi /Kybic/, paní Babková, manželé Hlůžkovi, Darebníkovi, Moláčkovi.

Přijel i pan starosta Ladislav Jára, náš bývalý starosta pan Zdeněk Tomášek a pan zastupitel Ladislav Batovec.

Většina těch, kteří se tady narodili má v Přešíně příbuzné. Někteří tady nikoho nemají, a přesto přijeli. Třeba, jak už jsem zmiňovala na začátku, paní Miloslava Ouhrabková, kterou přivezl její syn Jiří, nebo paní Marie Fialová s dcerou Štěpánkou /čp. 40/. Další, kteří v Přešíně prožili svoje mladá léta jsou  Anna a Václav Bulínovi. Bydleli v čp.36, dnes E14. Již mnoho let bydlí ve Spáleném Poříčí, ale na Přešín nezapomněli.

Celí zmoklí přišli i Horákovi z Krahulic čp.84. Paní Martina se syny Matoušem a Přemyslem a pan Matouš Horák, který přišel s volem. Ano, se živým volem. Všichni jsme obdivovali to nádherné černobílé obrovské zvíře. Pan Horák vozil na vozíku ty, kteří chtěli vyzkoušet, jaké to je, vézt se za volským potahem. Zájem o svezení byl velký.

Nejmladší přešínská rodačka  roční Vaneska Chottová z čp.34 spala spokojeně v kočárku. Barunka Pospíšilová z čp.31, která vždycky všechno kolem sleduje zvědavýma očima, je už „velká“, koncem srpna oslaví svoje třetí narozeniny. Tak to jsou přešínské malé princezny.

 

Láska k rodné vesnici v nás přetrvává celý život. Důkazem je i báseň pana Josefa Maříka. Pan Josef Mařík se narodil 20. října 1872 v Přešíně v čp. 33 a ve svých 72 letech se z této lásky vyznává:

Dvaasedumdesát roků tomu, co mne přines čáp do domu -
tam v chaloupce pod doškami, radost – starost táty, mámy.
Bylo to u nás v Přešíně, v té krásné české krajině.
Pod Maštýřem je ta dědina, kam často zalétá mysl má.
Neb nebylo chleba dosti – pro nás všecky do sytosti,
byl jsem proto nucen jíti hledat jinde živobytí.
Poznal jsem kus světa hodný, rád však vracím se v kraj rodný.
Mám rád tu svou rodnou ves, kolem ní pole, louky i les.
Čítával jsem vždy rád knihy, ty mým druhem stále byly.
Zvlášť vy mladí přešíňáci, čtěte pilně po své práci.
Dobrá kniha rozum dává, jak se velmi často stává.           
                                                                        

To vám radím jako stařík, zůstávám váš Josef Mařík.

 

Setkání rodáků pokračovalo i večer, kdy se zpívalo a tancovalo.

Všichni účastníci si odnášeli silné zážitky a také pamětní listy, které jim doma budou připomínat toto setkání.

 

17. srpna 2019 pořádalo Zemědělské družstvo v Železném Újezdě 3. ročník Mistrovství České republiky v kosení otav. Celou akci provázel zasvěceným slovem pan Zdeněk Tomášek. Soutěžilo se v několika kategoriích. V kategorii „ženy“ se o vítězství snažilo 8 žen. Jejich úkolem bylo zdolat kosou otavu o rozměru 5 x 5 m. Soutěžily vždy dvě současně. Rozhodoval čas. V kategorii „muži“ se kosila otava na rozměru 7 x 7 m. Tady bylo 14 sekáčů. Zvítězil pan Miroslav Šlejska rodák z Přešína čp. 37. Jeho vítězství už bylo druhé v pořadí, zvítězil i loni. Dostal Pamětní list a Diplom vítěze. Z Přešína byl dalším účastníkem také pan Josef Rach. Pan Šlejska  má doma sbírku kos, kterou vystavil na setkání rodáků. Kos bylo 7 a každá z nich má svou historii. Další kategorie „PROFI“ měla 16 sekáčů, kteří chtěli vyhrát. Diváků bylo mnohokrát víc než účastníků soutěže. Podávaly se různé druhy občerstvení, dokonce se peklo i prase, hrála hudba, točilo se pivo /prý teklo proudem/ a večer se tancovalo.

14. září 2019 pořádal Klub přátel pod Maštýřem pro přešínské děti rozloučení s létem.

19. října proběhla v Klubu pod Maštýřem Přešínská vařečka na téma ryby. 

15. listopadu prošel Přešínem lampiónový průvod pořádaný Klubem přátel pod Maštýřem.

 

Ve čtvrtek 21. listopadu 2019 byl namontován v Přešíně ukazatel rychlosti, po kterém jsme už léta volali. Můžeme ho vyzkoušet na silnici ve směru od Blovic. Je namontován na sloupu u domu čp. 48.

 

Další akcí Klubu pod Maštýřem bylo 30.listopadu rozsvícení vánočního stromu. Strom daroval pan Michal Kolář.  Ozdoby na stromek vyrobily děti samy.Při zpěvu koled je na varhany  doprovázela Lucinka Kuglerová.  Paní Jeřábková nás všechny přivítala a k dobré náladě přispělo svařené víno. Sešlo se nás kolem padesáti.

I letos uspořádali manželé Horákovi v Krahulicích 14. prosince vánoční Betlém, na který byli všichni srdečně zváni.

31. prosince pořádal Klub pod Maštýřem tradiční Silvestrovský pochod z Přešína do Železného Újezda ke statku pana Sochora, kde je posezení u ohně a opékání buřtíků.

 

A kdo letos slavil?

Pan František Chott /P čp.38/ oslavil 88 roků, jeho manželka paní Marie Chottová 86 roků

85 let oslavili pan Vladimír Jílek /P čp.21/ a paní Libuše Nováková /P čp.5/

82 roků se dožila paní Jitka Jílková /P čp.21/

81 let má paní Jaroslava Křenová /P čp.30/

80 roků oslavila paní Miloslava Matoušková /P čp.14/ i paní Eva Hojerová/P E 11/

75 let se letos dožívají – pan Rudolf  Matějka /P čp.68/, pan Bohumír Zimmerhackl / P čp.72/ pan Jaroslav Bílek /P čp.40/ a paní Daniela Jiroutová /P čp.52/

70 roků oslavili -  paní Helena Chottová /P čp.34/, pan Miroslav Šlejska  /P čp.37/ a pan Václav Koutný /P E17/

65 let měl pan Jan Skřivánek /P E20/

60 roků oslavila paní Jitka Rachová / P čp.11/

 

Velké oslavy byly i u Potřebů. Martina a Jiří Potřebovi dostali krásný vánoční dárek.

16.12. 2019 se jim narodil syn Šimon. /3,75 kg a 53 cm/

K dnešnímu dni máme v Přešíně 16 dětí.

 

Musíme ale oznamovat i smutné zprávy:

„17.11.2019 odešel z pozemského života pan Ing. Pavel Vyhlídka. Stalo se tak doma za péče manželky a syna, tři dny po výročí zlaté svatby.“ Teď už můžeme jen vzpomínat na příjemné chvíle, které jsme s Pavlem prožili.

 

Zapsala Libuše Bulínová
5.1.2020