Facebook

 


INFORMACE O OČKOVÁNÍ

Přinášíme vám informace o očkování proti COVID-19.


Jedenact bodu o vakcinaci

Kde se přihlasit a co si připravit

Metodika

Otázky a odpovědi

Očkovací centra ve vašem kraji

Velký manual k rezervaci

 NEJČASTĚJŠÍ OTÁZKY K OČKOVÁNÍ:
JAK SE OBJEDNAT, KDY PŘIJDU NA ŘADU A KOLIK TO STOJÍ?


Kdy bude možné se na očkování objednat?

Registr pro očkování obyvatel 80+ a zdravotníků bude spuštěn 15. ledna. Ostatní se budou moci registrovat od 1. února. V samotném očkování pak mají vždy přednost prioritní skupiny.

Jak se na očkování mohu objednat?

Registrace budou možné od 1. února on-line v centrálním rezervačním systému, kde zájemce vyplní základní data jako věk, zaměstnání, výčet chorob a zdravotních omezení. Systém pak na základě jakéhosi bodového skóre přiřadí zájemci prioritu. Podle té je pak v systému vyzván k rezervaci termínu. Data zájemce zůstávají v rezervačním systému s přiřazenou prioritou až do očkování. V případě rezervace termínu dostane zájemce informační SMS zprávu s potvrzením termínu očkování.

Jak se mají objednat senioři 80+ a lidé bez přístupu k internetu?

Od pátku 15. ledna je spuštěn rezervační systém pro očkování seniorů ve věku 80 let a více. V Plzeňském kraji je rezervace v systému díky krajské speciální lince pomoci pro plzeňské i mimoplzeňské seniory snadnější. Ve spolupráci s městem Plzeň a dobrovolnickou organizací TOTEM zřídil od pondělka 18. ledna 2021 Plzeňský kraj speciální telefonní linku, kde se zájemci o očkování starší 80 let budou moci prostřednictvím operátorů zaregistrovat.

Jedna telefonní linka je určena pro Plzeň-město. Na druhé telefonní číslo mohou volat mimoplzeňští senioři. Proškolení operátoři se seniory vyplní registrační formulář a zájemcům o očkování pak přijde potvrzovací SMS s datem a místem očkování.

V rezervačním systému však není podmínkou, aby se osobně registroval daný zájemce, může to za něj udělat jiná osoba např. rodinný příslušník, který usnadní seniorovi rezervaci bez nutnosti telefonické asistence operátorů krajské linky pomoci.

Kdo patří mezi prioritní očkované?

S ohledem na zachování funkčního zdravotního systému a chodu nemocnic jsou prvními očkovanými klienti a zaměstnanci domovů pro seniory a zdravotníci. Dále pak senioři 80+, kteří se budou moci od 15. ledna registrovat v rezervačním systému. Po nich na řadu přijdou další prioritní skupiny zbývajících seniorů, chronicky nemocných obyvatel, záchranářů složek IZS a vojáků, kteří přichází do styku s onemocněním a pečují o nemocné s covid-19.

Patřím také já do prioritní skupiny?

Do prioritní skupiny z řad obyvatel patří chronicky nemocní tedy lidé obézní, s vážnou cukrovkou, hemato-onkologickým onemocněním, chronickým respiračním onemocněním, pacienti na dialýze, se závažným onemocněním ledvin, jater či srdce nebo také s rezistentní hypertenzí. Chronických, závažných onemocnění je zde celá řada. Nejlépe každému zájemci o očkování poradí jeho praktický lékař.

Pokud nepatřím do vysoce prioritní skupiny, kdy přijdu na řadu?

Pokud zájemce o očkování patří k lidem zdravým bez závažných onemocnění, předpokládá se u něj lehký průběh onemocnění v případě nákazy. Proto tato skupina lidí je na řadě až po prioritních skupinách. Harmonogram očkování závisí na množství dodaných vakcín, zájmu veřejnosti o očkování a s tím souvisejícími očkovacími centry. První odhady ministerstva zdravotnictví hovořily o letním období pro tuto skupinu lidí. Celkem pět milionů lidí by ministerstvo zdravotnictví chtělo naočkovat právě do léta letošního roku.

Kolik mě očkování bude stát?

Očkování samotné i objednání na něj je zcela zdarma.

Jak samotné očkování probíhá?

Očkovací tým v daném centru tvoří vždy 1 lékař, 2 zdravotní sestry a 2 – 3 administrativní pracovníci. Nejprve provede lékař ověření zdravotního stavu zájemce o očkování a probere s ním možné vedlejší účinky s dalšími projevy očkování. Zdravotní sestra poté provede samotné očkování. To potrvá 10 minut. Naočkovaný pak má zůstat v čekárně 30 minut po očkování kvůli možné reakci, při níž je nutný zásah zdravotníků. Celkem očkování zabere 40 min.Pokuď máte nějaké dotazy, zeptejte se zde:

Regionální dobrovolnické centrum Plzeňského kraje, provozované TOTEM, z. s.

adresa:

Kaznějovská 1517/51, 323 00  Plzeň

stránky:

https://www.totemplzen.cz/, https://dobrovolnictvi-plzenskykraj.cz

ředitelka

Bc. Vlastimila Faiferlíková

tel.: 736 489 755, e-mail: faiferlikova@totemplzen.cz

koordinátorka

Bc. Vladimíra Jandová

tel.: 602 388 722, e-mail: jandova@totemplzen.cz

Aktuální do: 28.02.2021